Spotkanie z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariuszem Wieczorkiem, z udziałem rektora WSB-NLU, dr Dariusza Woźniaka, prof. WSB-NLU

W dniu 6 maja 2024 roku, w auli Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, odbyło się ważne spotkanie z udziałem rektorów małopolskich uczelni oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pana Dariusza Wieczorka. Głównym celem wydarzenia było omówienie aktualnych wyzwań i przyszłości polskiej nauki.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, wyraził swoje poparcie dla inicjatywy wzajemnej współpracy między uczelniami publicznymi a niepublicznymi, wskazując na niezbędność dialogu i wspólnych działań w sektorze.

Podczas spotkania, rektor Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu, dr Dariusz Woźniak, prof. WSB-NLU, również podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli nauki w kształtowaniu nowoczesnej edukacji. Konieczne jest, żeby szkolnictwo wyższe było dostosowane do globalnych trendów, zmieniających się wymagań rynku pracy oraz postępującej digitalizacji, aby skutecznie przygotować studentów do przyszłych wyzwań zawodowych i społecznych.

Wydarzenie to było również okazją do dyskusji na temat potrzebnej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, z uwzględnieniem podnoszenia jakości kształcenia oraz elastyczności stypendiów. Szczególną uwagę poświęcono kwestiom dotyczącym akredytacji kierunków studiów oraz zwiększeniu roli komisji akredytacyjnych w monitorowaniu jakości edukacji.

Minister Wieczorek zakończył spotkanie zapowiedzią dalszych działań rządu w obszarze edukacji i nauki oraz wyraził nadzieję na owocne efekty współpracy, które przyniosą korzyści zarówno dla środowiska akademickiego, jak i całego kraju. Wskazał także na plany dotyczące większego zaangażowania uczelni w procesy decyzyjne na poziomie krajowym, co ma na celu lepsze dostosowanie polityki edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

Spotkanie to stanowiło kolejny krok na drodze do doskonałości badawczej i edukacyjnej w Polsce, podkreślając znaczenie wspólnych inicjatyw i otwartości na zmiany, które są niezbędne dla adaptacji szkolnictwa wyższego do dynamicznie zmieniających się realiów globalnych i lokalnych.