International Cooking Day
Międzynarodowe gotowanie w szczytnych celach, czyli International Cooking Day na WSB-NLU
Gotowanie w najlepszym stylu, pyszne potrawy i otwarte serca – to właśnie charakteryzuje niezwykłe wydarzenie organizowane przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. International Cooking Day to event, który udowadnia, że studenci WSB-NLU nie tylko lubią międzynarodową kuchnię, ale są chętni by nieść pomoc potrzebującym!
Na czym polega International Cooking Day na WSB-NLU?
International Cooking Day to wydarzenie, które organizowane jest przez studentów WSB-NLU pochodzących z różnych stron świata. Już od wielu lat, każdego roku uczestnicy mają okazję spróbować przepysznych, międzynarodowych i tradycyjnych potraw z całego globu. Przygotowane potrawy, ich smak i przepisy są zależne od kraju, z którego pochodzą studenci przebywający w WSB-NLU w ramach programu Erasmus+. W tym miejscu nadmienić należy, że w wydarzeniu biorą udział także polscy studenci, bo wszyscy bez wyjątku bardzo lubią wszelkie aktywności w swojej uczelni.
Charytatywny aspekt gotowania
Samo konsumowanie specjałów nie jest jednak sednem tego wydarzenia! Spróbowanie każdego specjału wiąże się z koniecznością wpłaty wolnego datku, które można wrzucać do puszek ustawionych przy każdym stoisku. Zebrana suma przekazywana jest każdego roku na wcześniej wspólnie wybrany, szczytny cel charytatywny. Corocznie podczas akcji udaje się zebrać kilka tysięcy złotych, które trafiają do potrzebujących osób. W tym roku całość zebranych środków zostanie przekazana dla 11-miesięcznej Wiktorii Wróbel z Nowego Sącza, cierpiącej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu 0. Jej stan zdrowia jest krytyczny, a leczenie wymaga terapii genowej, rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu medycznego. Organizatorem zbiórki jest Fundacja Siepomaga. Akcja rozpoczęła się 30 marca 2023 i ma trwać do 3 kwietnia 2024.
Historia Wiktorii jest wzruszająca i tragiczna. Pomimo początkowego oczekiwania na refundację terapii genowej w Polsce, Wiktoria nie zakwalifikowała się do niej ze względu na zbyt niski wynik punktowy. Obecnie przyjmuje inny lek, który jest podawany bezpośrednio do kręgosłupa, co stanowi ogromną traumę zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Mimo to, jej życie jest nadal zagrożone, a każda infekcja stanowi dla niej poważne niebezpieczeństwo.
Rodzice Wiktorii, w obliczu braku możliwości refundacji drogiej terapii genowej, zwracają się z prośbą o pomoc finansową. Środki zebrane w ramach zbiórki mają umożliwić kontynuację leczenia oraz zapewnić Wiktoria lepsze warunki do walki z chorobą.