"Bieg Kurierów Sądeckich" czyli wyprawa na Przehybę !

W minioną niedzielę odbył się BIEG i RAJD KURIERÓW SĄDECKICH. Wydarzenie o charakterze historycznym, zatytułowane "Bieg i Rajd Kurierów Sądeckich" organizowane przez Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid w Nowym Sączu, to niezwykła okazja, by przywrócić pamięć o kurierach, którzy w czasie okupacji niemieckiej na terenie Beskidu Sądeckiego pełnili heroiczne misje. Wydarzenie ma na celu przybliżenie trasy, którą kurierzy pokonywali w warunkach ścisłej konspiracji, a która stanowiła granicę pomiędzy I Republiką Słowacką a Generalnym Gubernatorstwem. Trasa biegu prowadzi spod ryterskiego Dworca PKP przez zbocza Kanarkówki, mijając słynne ryterskie wiatraki, aż do Wdżarów i Rezerwatu Wietrzne Dziury, osiągając wysokość 1038 m n.p.m. To nie tylko sportowe wyzwanie, ale także hołd dla bohaterów, których ścieżki niechcący zarosły czasem, ale których odwaga i poświęcenie zawsze będą w naszej pamięci.

Jest to też idealna okazja do połączenia biegu z wycieczką integracyjną dla studentów! 15 października blisko 40 osób wyruszyło z Rytra w górską wyprawę. Trasa licząca około 11 km z imponującym przewyższeniem 800 metrów była prawdziwym wyzwaniem, ale wszyscy z uśmiechem pokonali wszystkie trudności.

Na szczycie, nie zabrakło tradycyjnego pieczenia kiełbasek, które dodatkowo umiliło całe wydarzenie. Było to prawdziwe spotkanie w sportowym duchu, pełne śmiechu i pozytywnej energii.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i dobre humory oraz PTT oddział BESKID w Nowym Sączu za organizację tego wydarzenia. Nie mogło być lepszej okazji do integracji wśród studentów.