Konferencja "Sztuczna inteligencja czy sztuczna świadomość? Prawna reakcja na ekspansję zaawansowanych technologii cyfrowych"

Dnia 15 marca Stowarzyszenie Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa "FONTES" oraz Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu zorganizowały wyjątkową konferencję naukową, która zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, aby zgłębić skomplikowane kwestie związane ze współczesnymi technologiami cyfrowymi.

Temat konferencji, "Sztuczna inteligencja czy sztuczna świadomość? Prawna reakcja na ekspansję zaawansowanych technologii cyfrowych", odzwierciedlał istotne wyzwania, przed którymi stoi współczesne społeczeństwo w obliczu szybkiego postępu technologicznego. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać prelekcji wybitnych ekspertów, ale także wziąć udział w dyskusjach na temat wpływu sztucznej inteligencji na różne dziedziny życia społecznego.

Konferencję rozpoczęto od uroczystej inauguracji, podczas której wysłuchaliśmy inspirujących wystąpień organizatorów: JM Rektora WSB-NLU, dr Dariusza Woźniaka, oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Fontes, dr hab. Jarosława Czerwa. Następnie rozpoczęły się panele ekspertów, moderowane przez prof. dr hab. Pawła Chmielnickiego, w trakcie których zaproszeni goście dzielili się swoimi wizjami oraz analizami dotyczącymi sztucznej inteligencji i jej wpływu na prawo oraz społeczeństwo.

W ciągu dnia odbyły się trzy sesje plenarne, podczas których wnikliwie omawiano różnorodne aspekty tematu. Dr hab. Arkadiusz Barut, prof. AH, zwrócił uwagę na dekonstrukcję prawa jako instytucji w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji. Dr Ewelina Jurczak przedstawiła możliwości i zagrożenia związane z sztuczną inteligencją jako narzędziem. Natomiast mgr Łukasz Łaguna skupił się na wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy oraz przyszłość prawa pracy.

Wyjątkowo interesującym zagadnieniem poruszanym podczas konferencji było wykorzystanie techniki Deepfakes do manipulowania informacją, co zostało omówione przez dr Izabelę Jankowską-Prochot oraz dr Przemysława Buczkowskiego. Ponadto, ważnym tematem był wpływ sztucznej inteligencji na ochronę twórczości, przedstawiony przez mgr Jakuba Jurowicza. Nie zabrakło również odniesienia do literatury, gdzie wspomniano o przewidywaniach Stanisława Lema zawartych w "Tragedii pralniczej", które w kontekście teraźniejszych wyzwań legislacyjnych nabierają nowego znaczenia.

Podsumowując, konferencja "Sztuczna inteligencja czy sztuczna świadomość? Prawna reakcja na ekspansję zaawansowanych technologii cyfrowych" stanowiła niezwykle wartościowe wydarzenie, które przyczyniło się do pogłębienia dyskusji na temat relacji między prawem a sztuczną inteligencją oraz wyznaczenia kierunków dalszych badań i działań legislacyjnych w tej dziedzinie. Różnorodność prezentowanych perspektyw oraz wysoki poziom merytoryczny wystąpień uczestników sprawiły, że konferencja z pewnością zapisze się w pamięci jako istotne wydarzenie naukowe.
Stowarzyszenie Fontes oraz Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu zasługują na uznanie za inicjatywę organizacji tego pionierskiego forum debaty nad nowymi wyzwaniami prawa i technologii.