Wyższa Szkoła Biznesu - NLU z siedzibą w Nowym Sączu zaprasza w dniach 11, 12 i 13 marca do udziału w III Kongresie Pokoju

Serdecznie zapraszamy na III Kongres Pokoju, który odbędzie się w dniach 11-13 marca w siedzibie Wydziału Zamiejscowego WSB-NLU w Tarnowie, przy ulicy Sanguszków 27. 💙

W trakcie kongresu będziemy dyskutować między innymi o współczesnych wyzwaniach dla gospodarki.

Wobec milczenia wielu przywódców religijnych, organizacji międzynarodowych oraz osób odpowiedzialnych za kształtowanie kolejnych pokoleń, uważamy za konieczne kontynuowanie dwóch Kongresów Pokoju, które miały miejsce w 2023 roku.

• 🟦 Pokój jest wartością fundamentalną zarówno z punktu widzenia jednostek, jak i ludzkości jako całości. Edukacja wymaga istotnego uzupełnienia o zaszczepianie wartości Pokoju. Cenne jest również odejście papieża Franciszka od teorii słusznych wojen, które dotąd były obecne w filozofii chrześcijańskiej.
  • 🟦 Myślą przewodnią III Kongresu Pokoju jest pogląd filozofa i profesora medycyny, Juliana Aleksandrowicza: "Pokój dla Ludzkości jest tym, co zdrowie dla pojedynczego człowieka." Nie bez znaczenia pozostaje również związek pokoju z gospodarką i stojącymi przed nią wyzwaniami.

➡ Mamy nadzieję na Państwa udział w naszym naukowym przedsięwzięciu.

Obrady rozpoczną się 11 marca w Pałacu Sanguszków. Prosimy o zgłaszanie tytułu wystąpienia na adres mailowy: mariaszyszkowska@wp.pl do końca lutego. Czas wystąpienia wynosić będzie maksymalnie 30 minut, bez posługiwania się środkami audiowizualnymi.

Opłata za udział wynosi 450 zł i należy ją przelać do 1 marca na konto nr 86 1240 4748 1111 0010 8646 2672 (Bank PKO SA Nowy Sącz). Opłata obejmuje 2 noclegi oraz wyżywienie przez 3 dni. Przewidujemy również wydanie książki zbiorowej. 📚

Program obrad:

PONIEDZIAŁEK:

• 16:00 Otwarcie obrad przez Prof. Marię Szyszkowską, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy PAN.
  • 16:15 Powitanie Uczestników i Gości przez Prof. Tadeusza Mędzelowskiego z WSB-NLU i Wystąpienie Rektora WSB-NLU oraz Prezydenta Miasta Tarnowa.
  • 16:30 "Czy przeżyją najmądrzejsi? O wartości pokoju" - Prof. W. Julian Korab-Karpowicz.
  • 17:00 "Perspektywa obiecanego pokoju" - Pastor Andrzej Gorzkowicz.
  • 17:30 "Zdrowie i pokój" - Michał Nikiel.
  • DYSKUSJA
  • 19:00 Otwarcie wystawy Jana Stępnia.
  • 20:00 Uroczysta kolacja.

WTOREK:

• 9:00 Śniadanie.
  • 10:00 "Bahaicka koncepcja Pokoju" - Lua Crowley.
  • 10:30 "Pozory pokoju" - Tadeusz Strzępek.
  • 11:00 DYSKUSJA i przerwa na kawę.
  • 12:30 "Wróg jako utracony przyjaciel" - Prof. Piotr Skudrzyk.
  • 13:00 "O ochronie pokoju" - Prof. Jerzy Paśnik.
  • 13:30 DYSKUSJA.
  • 14:30 Obiad.
  • 15:30 "Dokąd zmierzamy?" - Paweł Pindral.
  • 16:00 "Pokój przez związki zawodowe" - Mgr Bartłomiej Tarkowski + DYSKUSJA.
  • 17:30 "Kontrasty społeczne" - Prof. Krystyna Leśniak-Moczuk.
  • 18:30 Wieczór towarzyski.

ŚRODA:

• 9:00 Śniadanie.
  • 10:00 "Wartości pokoju w życiu publicznym" - Prof. Tadeusz Mędzelowski.
  • 10:30 "Wartość pokoju i bezpieczeństwa" - Dr Irena Kurzępa.
  • 11:00 "Wychowanie w duchu pokoju" - Dr Jan Kłosowski.
  • 11:30 DYSKUSJA i przerwa na kawę.
  • 12:30 "Inicjatywy pokojowe a młode pokolenia" - Tadeusz Kowalczyk.
  • 13:00 "Filozofia Kanta a pacyfizm" - Prof. Maria Szyszkowska.
  • 13:30 DYSKUSJA.
  • 14:00 Zakończenie obrad III Kongresu Pokoju.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami
Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Warszawa
Prof. dr hab. Tadeusz Mędzelowski H.C., Tarnów