5 rzeczy, które warto wiedzieć o studenckim życiu

Studenci wchodzą w swoje dorosłe życie, kiedy rozpoczynają studia. Czego się spodziewać?

Twój pierwszy rok studiów to wiele nowych doświadczeń: mieszkanie z dala od domu, poznawanie nowych ludzi i zarządzanie własnym czasem. Dla wielu osób rozpoczęcie studiów wiąże się z przeprowadzką do innego miasta i opuszczeniem domu rodzinnego. W takim momencie studenci są za siebie kompletnie odpowiedzialni. To oni muszą wykonywać wszystkie czynności domowe takie jak prasowanie, pranie, czy gotowanie. W tym momencie muszą oni dbać o to, aby opłacać rachunki, ale też pamiętać, że tak naprawdę jesteśmy często odpowiedzialni za wszystkie nasze wybory i czyny.

Podczas pierwszego roku studiów będziesz żonglować wieloma nowymi doświadczeniami: nowymi przyjaciółmi, nową sytuacją życiową, nowymi zajęciami, nowymi klasami i nowymi nauczycielami. Chociaż wiele z tych nowych doświadczeń jest ekscytujących, mogą one stanowić wyzwanie dla Twoich umiejętności zarządzania czasem i przystosowania się do nauki. Nawet jeśli zrównoważyłeś swoje życie prywatne i edukacyjne w szkole średniej, na studiach sam jesteś odpowiedzialny za decydowanie o tym, jaki będzie twój harmonogram, i jak odpowiednio zarządzasz czasem. Stwórz pewną strukturę, wyznaczając sobie konkretne godziny nauki, wyznaczając cele dotyczące zarządzania czasem i trzymając się ich. I postaraj się dobrze zjeść i dobrze się wyspać.

Okres studiów to szansa na uczenie się czegoś nowego

Wiele osób, kiedy mieszka w domu rodzinnym nie wykonuje samodzielnie tak podstawowych czynności domowych, jak pranie lub gotowanie sobie obiadu. Wyjeżdżając na studia, takich codziennych obowiązków trzeba się nauczyć, ale też pamiętać o ich robieniu. To jest bardzo dobry okres, bo każdego dnia można nabyć nową umiejętność i stawać się bardziej zaradną osobą, która poradzi sobie z pokonaniem każdej przeszkody.

Czas spędzony na studiach kształtuje charakter na całe życie. Na uczelni codzienne też będziemy mogli poznać nowe pojęcia i nauczyć się nowych umiejętności, które będą przydatne w życiu zawodowym i prywatnym. Będąc zanurzonym w nowym środowisku, otoczonym przez nowych ludzi i być może doświadczając innego sposobu życia, każdego dnia będziesz zdobywać wiedzę. Może zaczniesz uczyć się nowego języka. Możesz nawet nauczyć się gotować potrawy z całego świata. Każdego dnia na uniwersytecie natkniesz się na coś nowego i ekscytującego – to Twoja decyzja, czy skorzystasz z okazji, czy ją przegapisz.

Na studia nie chodzimy dla dyplomu, a dla wiedzy

Studiowanie na uniwersytecie to nie tylko nauka – musisz nauczyć się równoważyć stosunek między życiem zawodowym a prywatnym. Będziesz miał czas na naukę i czas na podjęcie innych zajęć. W momencie rozpoczęcia studiów musimy sobie uświadomić, że studia mają nam pomóc znaleźć dobrą pracę, z której będziemy zadowoleni. Oczywiście może tylko część wiedzy przyda nam się w dalszej pracy, ale warto poznać niektóre pojęcia, które wytłumaczą bardzo ważne zagadnienia.
Trzeba zdać sobie sprawę, że powinno się uczyć w taki sposób, aby zapamiętać informacje, które mogą być niezbędne do pracy. Wszystkie umiejętności, które rozwiniesz w tym okresie nauki, pomogą ci być jeszcze lepszym pracownikiem. Pamiętaj, że cały nabywamy wiedzę z dziedziny, którą sami wybraliśmy i ją lubimy.

Musisz również zwrócić uwagę na to, że na studiach nikt nie będzie prowadzić Cię za rękę. To ty jesteś w całości odpowiedzialny za swój stopień naukowy i postępy. Poza zaplanowanymi wykładami i seminariami to Ty decydujesz, czy kontynuować naukę, czy spędzić resztę dnia na relaksie. Każda podjęta decyzja jest twoja; napędzasz własne pragnienia, własne marzenia, własną przyszłość. Musisz odpowiednio organizować swój czas!

To twoja szansa na poznanie nowych znajomych

Wiele osób na studiach poznaje przyjaciół na całe życie lub drugie połówki. To okres, w którym poznajemy mnóstwo ludzi, które mają różne charaktery. Zyskasz możliwość wspólnej nauki z innymi, ale też stworzą się okazje do imprez, które będą niezapomnianym przeżyciem.

Niezależnie od tego, czy przywykłeś do życia w małym, czy dużym mieście, na uniwersytecie poznasz ludzi z całego świata. Dla większości z nas uniwersytet jest miejscem, w którym zaczynamy dorosłe życie, a nasze oczy zaczynają się rozszerzać na różne kultury, religie, wartości i moralność wokół nas. Osoby z doświadczeniem podróżniczym będą miały możliwość ponownego nawiązania kontaktu z krajami, które być może pokochały i które opuściły, kulturami, które szanują i za którymi tęsknią. Każdy jest inny i wszystkie uniwersytety są inne, ale każda uczelnia jest zarówno inkluzywna, jak i różnorodna – więc każdy może znaleźć miejsce, w którym może się dopasować.

Studia to idealny okres na rozwijanie zainteresowań

Studia to doskonały czas, by zacząć inwestować w siebie i swoje zainteresowania. Nie wiesz jeszcze, co lubisz? Spróbuj swoich sił w różnych kołach naukowych! Jeśli interesujesz się sportem, dołącz do klubu sportowego. Jeśli interesujesz się psychologią, zapisz się do studenckiego klubu... Nie ograniczaj się i nie myśl, że nie jesteś wystarczająco dobry, aby być członkiem klubu. Tam będziesz mógł rozwinąć swoje zainteresowania, ale też poznać nowych przyjaciół. Bycie w samorządzie studenckim pozwoli nauczyć się organizacji. Dobrym pomysłem jest uczestnictwo w jakimś projekcie społecznym, który daje szansę na niesienie pomocy innym ludziom. Tutaj trzeba zaznaczyć, że bardzo dobrze wygląda w CV nasza działalność spoza studiów, która pokazuje, że cały czas chcemy się rozwijać.

Możesz też rozwijać się zawodowo, np. łącząc studiowanie z pracą. Szans jest naprawdę wiele, a każda z nich będzie dobra. Wystarczy tylko z nich skorzystać. Ciesz się życiem studenckim i przekształć je w najlepszą podstawę swojej przyszłości, decydując się na robienie właściwych rzeczy, które tworzą dla Ciebie piękne wspomnienia, a także sprawiają, że rozwijasz się w pozytywny sposób.