studiowanie administracji publicznej

Czy studiowanie administracji publicznej w tych czasach ma sens?

W obliczu zmian społecznych, ekonomicznych i politycznych studiowane administracji publicznej może okazać się bardzo dobrą decyzją. Wyzwania współczesnego świata, takie jak zmiany klimatyczne, migracyjne, nierówności społeczne, wymagają skutecznego zarządzania. Czy studiowanie administracji to dobra decyzja?

Wiedza i kompetencje po studiach administracyjnych

Studiowanie administracji pozwala się rozwijać na różnych płaszczyznach. Absolwenci tego kierunku są zaopatrzeni w wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, administracji, w tym uczą się o procesach decyzyjnych, strukturach instytucjonalnych i narzędziach zarządzania publicznego. Tego typu studia mają przygotować studentów do pracy zarówno w jednostkach administracji rządowej, jak i samorządowej. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia także w przedsiębiorstwa prywatnych. Administracja będzie rozsądnym wyborem także w przypadku chęci założenia własnej działalności gospodarczej.

Ponadto na studiach administracyjnych zdobywa się umiejętności analizy danych, komunikacji interpersonalnych, zarządzania projektem, co jest niezwykle pomocne w wielu dziedzinach.

Predyspozycje do wykonywania zawodu specjalisty ds. administracji

Specjalista ds. administracji zazwyczaj jest odpowiedzialny za zarządzanie dokumentacją, koordynację procesów administracyjnych, obsługę klientów i organizację pracy biurowej. Z tego też względu musi posiadać odpowiednie predyspozycje. Te cechy mogą być przydatne, jeżeli planujesz karierę w administracji.

1. Organizacja i skrupulatność – aby móc skutecznie zarządzać dokumentacją, trzeba posiadać doskonałe umiejętności organizacyjne oraz dbać o szczegóły. Z tego względu specjalista ds. administracji powinien być skrupulatny i skutecznie zarządzać swoim czasem.
  2. Umiejętność pracy zespołowej – w pracy administracyjnej zazwyczaj konieczna jest współpraca z innymi pracownikami oraz komunikacja z zespołem. Tak więc przydadzą się umiejętność pracy w grupie, komunikatywność i empatia, a także elastyczność i wyrozumiałość.
  3. Komunikatywność – specjalista ds. administracji obsługuje klientów, dlatego ważne jest posiadanie umiejętności dawania jasnych, prostych komunikatów zarówno w wersji werbalnej, jak i pisemnej. Dzięki temu można skuteczniej rozwiązywać problemy, ale także budować dobre relacje z klientami i współpracownikami.
  4. Znajomość narzędzi biurowych – każdy pracownik administracji musi biegle obsługiwać różnego rodzaju narzędzia biurowe, w tym arkusze kalkulacyjne, bazy danych oraz systemy zarządzania dokumentacją elektroniczną.
  5. Rozwiązywanie problemów – w pracy administracyjnej niestety bardzo często pojawiają się różnego rodzaju wyzwania i problemy, które wymagają szybkiej interwencji i skutecznego rozwiązania. Specjalista ds. administracji powinien być w stanie szybko zidentyfikować problemy, analizować daną sytuację i podejmować stosowne działania, aby je rozwiązać.

Perspektywy zawodowe po studiach administracyjnych

Studia administracyjne otwierają szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w różnego rodzaju instytucjach administracji publicznej, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Mogą rozpocząć karierę jako urzędnicy administracji rządowej, samorządowej czy zatrudnić się w agencjach publicznych zajmujących się zarządzaniem projektami.

Po administracji można zasilić też sektor prywatny. Firmy w różnych branżach często poszukują specjalistów do obsługi biura i klientów oraz zarządzania dokumentacją. Warto przejrzeć oferty firm konsultingowych i korporacji.

Specjalista ds. administracji może ubiegać się również o pracę w sektorze non-profit, na przykład w organizacjach pozarządowych, fundacjach, instytucjach charytatywnych, które również będą potrzebować osoby do zarządzania biurem.

Gdy zależy Ci na rozwoju kariery poza krajem, szukaj pracy w sektorze międzynarodowym, takim jak Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych, międzynarodowe korporacje czy instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa, pokoju, rozwoju globalnego.

Kolejnym sektorem, w którym znajdziesz zatrudnienie po studiach administracyjnych, jest edukacja. Możesz ubiegać się o posadę w placówkach edukacyjnych, na przykład w szkole, na uczelni, szkołach językowych itp. Absolwenci administracji mogą obejmować różne stanowiska, w tym kierownicze typu kierownicy administracji czy dyrektorzy szkół.

Czy administracja jest dla Ciebie?

Mimo że studia administracyjne wydają się mało ciekawe i wiele osób właśnie tak je postrzega, to nic bardziej mylnego. Takie studia otwierają bowiem wiele możliwości w zakresie budowania kariery zawodowej, przy czym oczywiście trzeba mieć do wykonywania zawodu pewne predyspozycje. Jeżeli jesteś z natury osobą zorganizowaną, skrupulatną, lubisz planować swoją pracę i działasz według ustalonego harmonogramu, administracja może okazać się dla Ciebie ciekawa. Lubisz pracę z ludźmi, czujesz się pewnie w kontaktach z ludźmi, potrafisz wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością? W takim razie administracja może okazać się najlepszym wyborem.

Specjalności z artykułu

Specjalista administracji publicznej współuczestniczy w planowaniu i projektowaniu rozwiązań zapewniających skuteczne funkcjonowanie jednostki administracji publicznej. Na podstawie obowiązujących przepisów prawa i posiadanej wiedzy pracownik rozpatruje sprawy interesantów z zakresu administracji publicznej.

Specjalista ds. sprzedaży internetowej to wysoko opłacany, perspektywiczny zawód, który zgodnie z prognozami będzie żywiołowo rozwijał się w przyszłości, w ślad za rosnącym znaczeniem internetu w naszym życiu.