6 typów uczenia się - który z nich pasuje do ciebie?

Czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym, w jaki sposób uczą się inni? To, że uczęszczacie na tę samą uczelnię, czy te same zajęcia nie oznacza, że przyswajacie wiedzę w dokładnie ten sam sposób! Być może nie wiesz, ale istnieje wiele sposobów uczenia się, które można sprowadzić do sześciu typów nauczania. Sprawdź, do którego stylu jest ci najbliżej. Dlaczego warto to wiedzieć? Dzięki temu łatwiej przygotujesz się do wszelkich egzaminów, zrozumiesz istotę swojego uczenia się, a nawet - lepiej będziesz przyswajać rzeczy z kursów czy szkoleń w późniejszej pracy zawodowej. Taka wiedza naprawdę… ułatwia życie!

Dlaczego warto poznać swój styl uczenia się?

Prawda jest taka, że schematy nie są dobrym rozwiązaniem. Oczywiście pozwalają nam uporządkować świat, zdobyć jakąś wiedzę lub posiąść zasady. Odnalezienie swojego typu uczenia się pozwoli w łatwiejszy sposób zrozumieć to, czego się uczymy, przyswoić tę wiedzę, a także wykorzystać ją w praktyce.

Do efektywnej nauki wykorzystujemy swoje zmysły. Style uczenia tak naprawdę nie są zależnie od tego, jacy jesteśmy zdolni, a od tego, w jaki sposób jest nam łatwiej się uczyć. Wykorzystując odpowiednią metodę, dajemy sobie szansę na lepsze zrozumienie i lepsze osiąganie sukcesu.

1. Uczenie lingwistyczne

Jeśli kiedykolwiek najlepiej uczyłeś się z własnych notatek, czytając książki, mówiąc na głos lub słuchając nagranych wykładów - najprawdopodobniej najbliżej ci właśnie do tego typu uczenia się. Nie musisz odnajdywać się dobrze tylko w jednej z tych rzeczy - uczenie lingwistyczne polega po prostu na tym, że najlepiej przyswaja się wiedzę poprzez swoje umiejętności językowe. Czasami jest to połączenie tych metod.
Na przykład, jeśli uczeń lingwistyczny chciałby nauczyć się czegoś nowego, jego najlepszą metodą uczenia się byłoby przeczytanie o niej, a następnie odsłuchanie nagrania audio i robienie na nim notatek. Wreszcie konkretyzacja wymagałaby mówienia o tym i ewentualnie obszernego napisania o tym.

2. Uczenie wzrokowe

Niektórzy najlepiej uczą się nie tylko poprzez “zwykłe czytanie”, ale dzięki pomocom wizualnym. Jeśli dookoła nich znajdują się wykresy, diagramy, obrazy, rysunki, dane statystyczne w formie tabeli czy wszelkich rozwiązań graficznych - rozumieją lepiej i łatwiej przychodzi im zapamiętanie. Takie osoby są typem wzrokowców lub uczniów przestrzennych. Ci ludzie są zazwyczaj zorientowani technicznie, wybierają kierunki związane z informatyką lub inżynierią. Dzięki swojej specjalnej mocy uczenia wzrokowego, znacznie lepiej odnajdują się podczas programowania czy innych działań powiązanych właśnie z komputerami, czy technologiami.
Osoby, które preferują styl uczenia wzrokowego, często lubią mieć plan pracy, dbają o swoją wygodę, korzystają z określonych materiałów. Dobrze odnajdują mając dookoła grafiki, mapy myśli, ilustracje, czy schematy.

3. Uczenie kinestetyczne

Istnieją osoby, które najlepiej uczą się, jeśli wykonują jakąś rzecz związaną ściśle z tym, jaką wiedzę chcą pojąć. Lubią wchodzić w interakcje z zagadnieniami lub przedmiotami. Chcą coś dotknąć, aby to lepiej zrozumieć. Zbudować, aby pojąć. Napisać, żeby doświadczyć. Chłoną wiedzę, poprzez doświadczenie praktyczne, a nie tylko samą wiedzę. Na uczelniach osoby, które lepiej uczą się poprzez kinestetykę, łatwiej zrozumieją temat podczas np. zajęć praktycznych: analizy przypadków, prac projektowych, eksperymentów czy zajęć kreatywnych. Osoby, które preferują ten styl są zorientowane na cel i pragmatyczne.

4. Uczenie interpersonalne

Są osoby, które doskonale odnajdują się w grupie. Mowa tutaj nie tylko o liderach. Oni po prostu lepiej rozumieją temat, jeśli go omówią. Uczą się poprzez dyskusję, wymianę poglądów, odnoszenie się do innych, a nawet bierne słuchanie. To osoby, dla których nauka w grupie ma sens. Odnajdują się w niej, wynoszą z niej więcej, niż gdyby uczyli się w pojedynkę. Mogą porównywać swoje przemyślenia z innymi, rozmawiać, niekiedy o coś dopytać lub nauczyć kogoś jakiegoś zagadnienia. Takie osoby doskonale odnajdują się przy powtórkach właśnie grupowych.

5. Uczenie intrapersonalne

Podczas gdy jedni doskonale chłoną wiedzę, gdy są w grupie - inni potrzebują spokoju, bycia w samotności. Przeciwieństwem do uczenia interpersonalnego jest uczenie intrapersonalne. Osoby o tym stylu uczenia się, motywują się samodzielnie, wewnętrznie. Nie potrzebują zewnętrznych bodźców do działania. Lubią często pracę w ich wewnętrznej ciszy, nie potrzebują omawiać z kimś zagadnień, czy opowiadać o tym, czego się nauczyli. Poproszenie kogoś o przepytanie z opracowanego materiału? Dla tego typu uczenia się jest zbyteczne. Współpraca z innymi podczas powtórek do egzaminu może być rozpraszająca lub stresująca.

6. Uczenie ruchowe lub muzyczne

Jak to możliwe, że niektórzy bez trudu uczą się nawet w hałasie? Nie ma w tym nic dziwnego, są po prostu typem ucznia muzycznego lub rytmicznego. Osoby, które uczą się poprzez ruch i muzykę, często potrzebują werbalności w nauce. To osoby, które świetnie chłoną wiedzę, dzięki melodii, rytmowi lub podczas bycia w ruchu. Nucą, gwiżdżą, odbijają piłkę od ściany, stukają ołówkiem lub słuchają muzyki w tle - i to im nie przeszkadza. Nawet pomaga! Bardzo często ucząc się, angażują wszystkie zmysły, są ekspresyjni i dynamiczni. Najlepiej zapamiętają informacje właśnie w ruchu. Jedną z cech osób, które preferują uczenie tego typu jest podzielna uwaga. Mogą wykonywać kilka rzeczy jednocześnie i czerpać z każdej z nich. Nauka poprzez siadanie do notatek i czytanie? Nie, to nie dla nich!