Dlaczego warto studiować psychologię?

Czy naprawdę warto studiować psychologię? Odpowiedź jest prosta: to zależy

Dyplom z psychologii nie tylko oferuje studentom możliwość rozwoju osobistego, ale także otwiera ogromną gamę i różnorodność możliwości kariery. Jednak, czy naprawdę to jest tak, że rzeczywiście to kierunek, który każdy powinien rozważać? Oczywiście, że nie.

Kiedy nie iść na studia psychologiczne?

Psychologia może być ekscytującym wyborem studiów, który otwiera wiele możliwości dla studentów, ale to nie znaczy, że jest to właściwy wybór dla wszystkich. Jakie są niektóre z powodów, dla których nie powinieneś zdecydować się na ten kierunek?

• Jeśli zmagasz się ze stresem, psychologia może nie być dla ciebie dobrym wyborem. Kariery w zakresie zdrowia psychicznego naturalnie wiążą się z dużym obciążeniem, wymagają wiele empatii i zmuszają do radzenia sobie z sytuacjami pod presją. Jeśli obawiasz się, że radzenie sobie z tymi wyzwaniami ostatecznie doprowadzi do wypalenia, możesz rozważyć inną ścieżkę kariery.
  • Jeśli absolutnie nie chcesz iść na studia podyplomowe lub spędzać na uczelni pięć lat (a tyle trwają jednolite studia magisterskie), możesz rozważyć kilka nie psychologicznych kierunków studiów licencjackich. Jeśli nie planujesz poświęcać czasu i wysiłku na edukację podyplomową, psychologia może nie być dla ciebie właściwym wyborem.
  • Nie lubisz ludzi? Nie czujesz powołania? Nie jesteś typem rozmówcy? Psychologia naprawdę może nie być dobrym wyborem. Wtedy warto zastanowić się nad tą ścieżką, a nie tylko słuchać rad innych i oglądać się na to, że Psychologia to kierunek prestiżowy, popularny i bardzo przyszłościowy.

Kiedy rzeczywiście warto iść na studia psychologiczne?

Nadal zastanawiasz się, czy zdobycie tytułu magistra z psychologii jest dla Ciebie właściwym wyborem? Oprócz oferowania ogromnej możliwości rozwoju osobistego, kierunek psychologia otwiera szeroki zakres możliwości kariery. Najpierw przemyśl, jakie są twoje niektóre z najlepszych powodów, aby zdobyć dyplom z psychologii. Czy to możliwość dowiedzenia się więcej o sobie i innych? A może motywuje cię  szansa na studiowanie trudnego, ale fascynującego przedmiotu? Być może chodzi - i tutaj warto być szczerym, o prestiżowy kierunek, który jest szanowany?

Powodów może być, ale osoby, które decydują się na studia psychologiczne, najczęściej wymieniają:

• to, że psychologia jest ciekawym kierunkiem, a jednocześnie nie jest uniwersalnym, zamkniętym wyborem kariery; w końcu zaletą tego kierunku jest to, że można rozwijać się w wielu dziedzinach, dostosowywać wykształcenie i stopień do potrzeb oraz zmieniającego się rynku pracy;
  • możliwość zaspokojenia własnego zainteresowania ludzką naturą, szansę na zrozumienie tego, co sprawia, że ludzie zachowują się w określony sposób;
  • szansę na to, by odnaleźć się w różnych realiach zawodowych, w tym pracy w usługach socjalnych, reklamie, marketingu, edukacji czy nawet polityce;
  • zapotrzebowanie na specjalistów, czyli - realną szansę na pracę w zawodzie; to absolutnie normalne, że przyszli studenci nie chcą studiować tylko dla samej idei, ale też po to, aby naprawdę zarobić; pomaga w tym uzyskanie stopnia naukowego, który daje przewagę nad konkurencją;
  • możliwość rozwiązywania (zarówno praktycznie, jak i teoretycznie) ludzkich problemów; to także jeden z zawodów, który daje szansę i poczucie spełnienia; czy wiesz, że według amerykańskiego stowarzyszenia psychologów aż 93% badanych specjalistów jest zadowolonych z tego, czym się zajmuje?

Co warto rozważyć przed ostateczną decyzją o studiach psychologicznych?

Jak może zaświadczyć każdy student, który ma już to za sobą - wybór kierunku studiów może być denerwującą, naprawdę trudną decyzją. Jeśli interesujesz się psychologią, przed wybraniem kierunku psychologia powinieneś rozważyć jeszcze kilka rzeczy. A już zwłaszcza wtedy, jeśli się wahasz nad wyborem. Co powinieneś zrobić przed ostatecznym złożeniem podania?

• Przeanalizować zainteresowania, talenty i cele zawodowe, albowiem to może ułatwić podjęcie tej ważnej decyzji.
  • Pomocna może być również konsultacja z doradcą akademickim i członkami społeczności już pracującymi w Twojej dziedzinie zainteresowań.
  • Ważne jest zastanowienie się, czy chcesz zobowiązać się do ukończenia szkoły. Wiele karier w psychologii wymaga co najmniej tytułu magistra, więc jest to coś, o czym powinieneś pomyśleć na początku.

Niczym w pewnym polskim filmie - odpowiedz sobie na jedno, bardzo proste pytanie: dlaczego chcesz studiować psychologię. Porozmawiaj sam ze sobą, dlaczego interesujesz się właśnie tą dziedziną i czy naprawdę chcesz, aby to ona była motorem napędowym w twoim życiu. Przemyśl też inne opcje kariery, nad którymi się zastanawiałeś. Poświęć trochę czasu na badanie różnych karier psychologicznych, aby uzyskać dobre pojęcie o różnych możliwościach, które są tam dostępne.

Teraz gdy odkryłeś niektóre z wielkich powodów, aby zdobyć dyplom z psychologii, a także główne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jego realizacji, nadszedł czas na refleksję. Czy nadal czujesz, że psychologia jest dla Ciebie najlepszym wyborem? Czy zaczynasz mieć jaśniejszy obraz tego, co chciałbyś robić w swojej przyszłej karierze?