warto uczyć się języków obcych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 7 argumentów

Oceń ten wpis:
(0.0)

Nauka nowego języka to wyzwanie dla każdego, niezależnie od wieku czy zdolności. Niemniej jednak umiejętność płynnej komunikacji w języku obcym jest ogromnym atutem, zarówno w kontekście kariery zawodowej, jak i strefy osobistej. Chociaż początki bywają trudne i nauka wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości, jest to bardzo opłacalne. Poznaj 7 powodów, dla których warto uczyć się języka obcego.

Możliwość lepszego zrozumienia świata

Ze względu na to, że język jest nośnikiem tożsamości narodowej, można powiedzieć, że ucząc się języka obcego, uczymy się również kultury i tradycji danego kraju oraz poznajemy jego wartości, co pozwala nam zarówno lepiej zrozumieć jego mieszkańców, jak i daje możliwość lepszego zrozumienia świata. Opanowanie danego języka umożliwia też swobodne podróżowanie, poznawanie nowych ludzi oraz zgłębianie wiedzy z danego obszaru. Dzięki temu rozwijamy empatię, stajemy się bardziej tolerancyjni i wyrozumiali w stosunku do innych.

Wielojęzyczność pomaga w rozwoju głębszego zrozumienia różnych perspektyw kulturowych i emocjonalnych, a to wpływa na wzrost empatii. Stajemy się bardziej otwarci na nowe doświadczenia i nowe znajomości. Zyskujemy też umiejętność lepszej adaptacji do zmieniających się kontekstów społecznych. Lepsze zrozumienie świata otwiera nowe perspektywy, w ten sposób zwiększamy też swoją kreatywność.

Możliwość rozwoju kariery międzynarodowej

Znajomość języka obcego jest w dzisiejszych czasach niemalże konieczna, aby móc znaleźć dobrze płatną pracę. Ta umiejętność podnosi Twoje szanse na rynku pracy, w zasadzie im więcej języków znasz, tym lepiej dla Ciebie. Ponieważ świat jest zglobalizowany, możesz pracować, gdzie chcesz – wystarczy trochę zaangażowania. Co więcej, lepsza praca to większe zarobki. Obecnie na świecie dominuje język angielski, który przyda się zarówno w świecie biznesu, nauki i technologii, chociaż znajomość innych języków również da Ci wiele możliwości rozwoju.

Ważne jest to, aby mieć plan działania i konsekwentnie do niego dążyć. Chociaż nauka języka obcego nie jest prosta i wymaga dużego zaangażowania, na pewno się opłaci. Posługując się biegle językiem obcym, możesz starać się o pracę za granicą, gdzie zarobki z pewnością są wyższe niż w Polsce. Różnice w poziomie wynagrodzenia są znaczące, a na atrakcyjne zarobki można liczyć między innymi w Irlandii, Luksemburgu, ale nie tylko. Jeśli znamy kilka języków obcych, nasza wartość na rynku pracy rośnie. Tak, więc mamy większe szanse na znalezienie takiej pracy, o jakiej marzymy.

Większa elastyczność umysłowa

Bardzo dużą zaletą nauki języków obcych jest poprawa sprawności intelektualnej, co zresztą dowiodły badania. Okazuje się, że przyswajanie języków obcych nie niesie ze sobą wyłącznie nowych umiejętności językowych, ale wpływa pozytywnie na mózg. Osoby uczące się języków obcych mogą cieszyć się lepszą pamięcią, sprawniej podejmują decyzje, które opierają na racjonalnych przesłankach, znajomość języka obcego pozytywnie wpływa też na zdolność koncentracji uwagi. Co ciekawe, wykazano również, że dwujęzyczność może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera lub demencji o co najmniej 5 lat. A to nie koniec pozytywnych aspektów nauki języków obcych. Nauka języka obcego jest treningiem dla mózgu, dzięki temu wspieramy pamięć, koncentrację, ale także samokontrolę. Można powiedzieć, że w ten sposób przedłużamy sobie życie i młodość.

Wyższe poczucie własnej wartości

Nauka języka obcego jest pomocna w walce z własnymi słabościami i niskim poczuciem wartości. Pomaga pokonać lęki związane z samodzielnym podróżowaniem, komunikacją z osobami z innego kraju, podjęciem pracy wymagającej komunikowania się w innym języku. Wiele osób ma kompleksy związane z brakiem umiejętności językowych, lecz nauka języka obcego może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, dzięki temu zaczniemy się bardziej doceniać i lepiej o sobie myśleć. Znajomość języka obcego daje również duże poczucie niezależności i wolności, które jest niezwykle istotne w życiu każdego z nas. Posiadając umiejętności językowe, jesteśmy bardziej odważni zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Niekiedy jest to szansa na zmianę miejsca zamieszkania czy zmianę pracy na lepiej płatną, a co za tym idzie, na polepszenie jakości życia. Wyższe poczucie własnej wartości wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia, dzięki temu czujemy się szczęśliwsi, jesteśmy w stanie budować dobre, trwałe relacje z rodziną i partnerem, a także lepiej radzimy sobie ze stresem, krytyką wymierzoną w naszą stronę, itp.

Dostęp do książek i filmów w oryginale

Znajomość języków obcych daje nam dostęp do książek i filmów w oryginalne. To zupełnie inny świat, którego nigdy nie poznamy, bazując wyłącznie na tłumaczeniach. Znając język obcy, zaczynamy dostrzegać nowe konteksty oraz niuanse w czasie czytania książek lub oglądania danego filmu. Na przykład czytając książkę w obcym języku, będziemy mogli lepiej zrozumieć styl autora. Jest to także możliwość do pogłębiania wiedzy, czerpiąc ją z ciekawych źródeł. Obecnie w Internecie możemy znaleźć wiele filmów i artykułów, które są dostępne wyłącznie w języku angielskim.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych

Nauka nowego języka nie tylko umożliwia mówienie w innym języku, ale równocześnie uczy, jak skutecznie wyrażać myśli, a także przekazywać emocje. Dzięki temu można rozwijać umiejętności komunikacyjne, lepiej zrozumieć niuanse podczas rozmowy z innymi ludźmi, tym samym wynosząc relacje interpersonalne na wyższy poziom. Umiejętność porozumiewania się w obcym języku daje możliwość nawiązywania znajomości na całym świecie i budowania poprawnych więzi społecznych, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie emocjonalne.

Brak ograniczeń

Brak umiejętności posługiwania się językiem obcym, na przykład mówienia w języku angielskim, bardzo często blokuje nas przed podjęciem różnego rodzaju działań, takich jak podróżowanie czy nawiązanie nowych znajomości z osobami zza zagranicy. Znając języki obce, nie mamy takich ograniczeń, więc zyskujemy większe poczucie wolności. A to bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także satysfakcję życiową. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nauka języków obcych to szansa na lepsze zrozumienie własnej kultury.

Podsumowując, do czego potrzebna jest znajomość języków?

Znajomość języka obcego nie powinna być traktowana wyłącznie jako przepustka do lepszej pracy czy rozwoju kariery międzynarodowej. Daje ona znacznie więcej korzyści i to nie tylko w sferze zawodowej. Uczenie się języków obcych pozytywnie wpływa na nasz mózg, pomaga w lepszym i głębszym zrozumieniu świata, a także sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. Ucząc się nowego języka, ćwiczymy umysł, co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne i pozwala nam uchronić się przed różnymi chorobami. Dla niektórych może być także formą terapii i relaksu.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zamknij okno