Każdy młody człowiek ma inne podejście do kwestii edukacji i poszerzania swoich kompetencji. Nie wszyscy wiedzą, jakie studia wybrać i jak poprowadzić ścieżkę swojej kariery, aby móc cieszyć się ciekawą i dobrze płatną pracą w przyszłości. Jeżeli podjąłeś decyzję w zakresie kierunku studiów, z pewnością starasz się zyskać nową wiedzę, uczestnicząc w wykładach i biorąc udział w zajęciach praktycznych. Chociaż studia to dla większości studentów okres intensywnej nauki, warto pamiętać także o odpoczynku. Jak utrzymać równowagę pomiędzy nauką a życiem prywatnym?
Efektywnie zarządzaj swoim czasem
Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć czas zarówno na naukę, jak i na przyjemności, niezbędna jest umiejętność zarządzania sobą w czasie. Co ciekawe, wcale nie jest to taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób walczy z prokrastynacją przez lata. To dlatego warto budować dobre nawyki już podczas studiów. Jak to ogarnąć? Najlepiej zacząć od wyznaczenia celów, następnie można przypisać im priorytety i stworzyć specjalny harmonogram. Efektywne zarządzanie czasem, pozwala uniknąć stresu, a także zwiększyć koncentrację, która przydaje się podczas nauki. Można skorzystać też ze specjalnych technik typu Getting Things Done, Pomodoro, Zjedz tę żabę.
Wysypiaj się
Sen odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu i wpływa na zdrowie. Podczas snu mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia, co umożliwia skuteczną naukę i pozytywne wpływa na pamięć. Zdrowy odżywczy sen ma wpływ także na zdolność koncentracji, rozwiązywania problemów, zwiększa też kreatywność. Jak spać, żeby się wyspać? Nie ma jednej recepty na to, aby się wysypiać. Długość snu musi być dobrana indywidualnie do naszych potrzeb, choć przyjmuje się, że należy spać około 8-9 godzin. Przed pójściem spać nie należy się objadać, co więcej warto odłożyć telefon. Sypialnia powinna być przewietrzona.
Rozwija swoje pasje
Aktywność pozanaukowa to klucz do zdrowia psychicznego, a więc do dobrego samopoczucia. Znajdź pasję, która pochłonie Cię bez reszty. Może być to sport, sztuka, wolontariat – coś co będzie sprawiać Ci przyjemność i pozwoli czerpać radość. Utrzymanie równowagi pomiędzy czasem poświęconym na naukę a pasjami jest nie tylko korzystne dla ogólnego dobrostanu, warto wiedzieć, że wpływa pozytywnie na efektywność procesu uczenia się. Bardzo często oddanie się pasji działa na nasz mózg jak reset. Wtedy jesteśmy w stanie naprawdę wypocząć. W ten sposób można też zredukować stres, który wpływa na organizm bardzo destrukcyjnie.
Warto podkreślić, że pasje poza nauką niekoniecznie muszą być ogromny przedsięwzięciem. Niekiedy wystarczy wyjście na spacer, 30-minutowy trening, poczytanie książki czy posłuchanie muzyki. Najważniejsze jest to, aby wybrana aktywność była dla nas przyjemna i satysfakcjonująca. Po prostu powinna poprawiać nam nastrój.
Rozwijaj umiejętności radzenia sobie ze stresem
Studia często niosą ze sobą wyzwania, które generują stres. Presja czasu, wyznaczone terminy egzaminów, poprawki, wysokie oczekiwania otoczenia – to tylko niektóre z czynników, które mogą podnieść poziom kortyzolu. Jak radzić sobie ze stresem? Pomóc może praktykowanie self-care, czyli dbania o siebie na różnych poziomach. W tym wypadku trzeba zacząć się obserwować i testować różne rozwiązania. Strategie dbania o siebie mogą być naprawdę różne, począwszy od medytacji, uprawiania sportu, po spacer czy słuchanie muzyki. Sposób radzenia sobie ze stresem dla każdego może być różny, dlatego warto uważnie się obserwować.
Bardzo ważnym aspektem jest świadomość i akceptacja własnych uczuć, a także ograniczeń. Należy wykazać się wobec siebie dużą wyrozumiałością. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się w przyszłości i często na pewne sytuacje nie mamy wpływu, to możemy kontrolować swoją reakcję na negatywne wydarzenia. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się na przykład techniki oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne lub pisanie ekspresywne, które pozwoli uwolnić złe emocje.
Podczas intensywnego okresu nauki łatwo jest zapomnieć o własnych potrzebach, co może odbić się poważnie na zdrowiu. To dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy studiami a życiem osobistym. Trzeba znaleźć czas zarówno na naukę, jak i na życie towarzyskie, wychodzenie na imprezy, spotkania ze znajomymi. Trzeba pamiętać, że każda skrajność jest zła, a balans to klucz do zdrowia i sukcesu, a także zadowolenia z siebie.