Wybór kierunku studiów stanowi jedną z ważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w dorosłym życiu. Ponieważ nasz wybór będzie obfitować w długofalowe skutki, warto dobrze przemyśleć sprawę, aby nie żałować swojej decyzji. Jak wybrać kierunek studiów, żeby uniknąć żalu i rozczarowania w przyszłości?
Kieruj się intuicją
Większość z nas posiada wewnętrzny głos, który podpowiada nam, czego tak naprawdę chcielibyśmy od życia, a czego warto unikać. Pierwszym krokiem podczas wyboru studiów będzie odpowiedzenie sobie na pytanie, co tak naprawdę Cię fascynuje i czym chcesz zająć się w przyszłości. Może okazać się, że dziedzina, która była przez Ciebie traktowana dotychczas jako pasja, mogłaby przerodzić się w coś więcej. Poznanie siebie i swoich prawdziwych pragnień i aspiracji jest niezwykle ważne w procesie wyboru studiów. Inaczej nie podejmiesz świadomej decyzji.
Pamiętaj, że to Twoja droga zawodowa, dlatego decyduj samodzielnie. Nie sugeruj się sugestiami rodziców, nie bierz pod uwagę wyboru znajomych, wybór kierunku studiów to pierwsza poważna decyzja w Twoim życiu i musisz ją podjąć samodzielnie. Nie realizuj aspiracji rodziców, kieruj się wyłącznie swoimi zainteresowaniami i podejdź do sprawy rozsądnie.
Sprawdź perspektywy zawodowe
Chociaż studiowanie z pasji jest bardzo kuszącą perspektywą, pamiętaj o tym, że po skończeniu edukacji musisz pójść do pracy, aby móc się samodzielnie utrzymać. Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów sprawdź, jakie są perspektywy zawodowe związane z daną dziedziną. Chociaż nie warto sugerować się wyłącznie prognozami rozwoju danych obszarów, to bez wątpienia warto się z nimi zapoznać, aby podjąć bardziej świadomą decyzję. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na stabilnym zatrudnieniu, wybierz kierunek, po którym na pewno znajdziesz pracę. Obecnie możesz wybierać spośród tysiąca kierunków studiów na kilkuset uczelniach w Polsce, dlatego na pewno znajdziesz taki, który Cię zainteresuje.
Rozważ swoje umiejętności i predyspozycje
Podczas wyboru studiów warto być ze sobą szczerym, rozważając swoje umiejętności, a także predyspozycje do wykonywania wybranego zawodu. Nie każdy będzie doskonałym psychologiem, lekarzem czy informatykiem. Dowiedz się, jakie predyspozycje i umiejętności są pożądane w danym zawodzie i zastanów się, czy się nadajesz.
Chcesz zostać programistą? Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz odpowiednie zdolności matematyczne, zdolności analitycznego myślenia, które bez wątpienia będą przydatne w tym zawodzie.
Marzysz o tym, żeby studiować medycynę? Odpowiedz sobie na pytanie, czy będziesz w stanie poświęcić większość swojego czasu na naukę i czy nie jesteś zbyt wrażliwy do wykonywania tego zawodu?
Nie bez znaczenia są także umiejętności miękkie, które przydadzą Ci się w określonych dziedzinach pracy i nauki. Nie zawsze jest to takie oczywiste, ale bardzo często to właśnie umiejętności miękkie są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
Upewnij się, jakie masz predyspozycje w zakresie formy pracy – czy interesuje Cię praca biurowa w domowym zaciszu, czy preferujesz pracę w terenie? Zastanów się, jaką masz tolerancję na stres i czy potrafisz działać pod presją czasu. Dokonując świadomej oceny swoich predyspozycji, z pewnością będziesz w stanie wybrać odpowiedni kierunek studiów.
Sprawdź program studiów
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jaki jest program wybranych przez Ciebie studiów. Zapoznaj się z przedmiotami, które będziesz musiał(a) zaliczyć, a także metodami nauczania na danym wydziale. Upewnij się, że studia rzeczywiście odpowiadają Twoim oczekiwaniom i pozwolą Ci się rozwijać. Niestety bardzo często bywa tak, że mamy jakieś oczekiwania względem kierunku, jednak po zderzeniu z rzeczywistością okazuje się, że studiowanie wygląda zupełnie inaczej.
Sprawdzenie programu studiów pozwoli Ci ocenić, czy oferta edukacyjna proponowana przez uczelnię jest zgodna z Twoimi zainteresowaniami, celami zawodowymi i poziomowi umiejętności. Ważne jest to, aby na studiach oferowana była zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Zwróć też uwagę na dostępność praktyk, stażów, możliwości uczestnictwa w projektach badawczych czy wyjazdów na wymianę studencką.
Koszty i lokalizacja
Nie bez znaczenia są także koszty, jakie poniesiesz w związku z rozpoczęciem studiów. Jeśli wybierasz kierunek znajdujący się daleko od Twojego miejsca zamieszkania, musisz liczyć się na przykład z kosztami wynajęcia mieszkania, wyżywienia czy dojazdów na uczelnię. Jeśli masz budżet na to, aby mieszkać w mieście, gdzie znajduje się uczelnia, oszacuj miesięczne koszty. Zastanów się też nad perspektywą podjęcia zatrudnienia w danym mieście, obecnie wielu studentów rozpoczyna karierę zawodową w trakcie studiów.
Skonsultuj się ze specjalistą
Nie krępuj się pytać o radę osób, które pracują w danym zawodzie, z którym wiążesz przyszłość. Takie osoby będą w stanie udzielić Ci wielu informacji na temat specyfiki danej branży, a także perspektyw zawodowych. Z pewnością udzielą Ci także cennych wskazówek w zakresie danego kierunku studiów. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czy wybrany kierunek rzeczywiście jest dla Ciebie odpowiedni.
Nietrafione studia – co dalej?
Wybór studiów mimo najszczerszych starań może okazać się nietrafiony, jednak w tym wypadku nie warto odbierać tego jako osobistej porażki. Nie zawsze podejmujemy dobre decyzje, tym bardziej w tak młodym wieku. Jeśli podczas studiów okaże się, że wybrany kierunek nie jest dla Ciebie odpowiedni i nie chcesz wiązać z nim przyszłości, po prostu z niego zrezygnuj i zastanów się, czy chcesz kontynuować edukację. W tym wypadku konsekwencja nie jest dobrym rozwiązaniem, warto szukać swojej drogi, aby robić w życiu to, co naprawdę nas interesuje i daje nam satysfakcję.