Małopolska Noc Naukowców w WSB-NLU 2023 !

Małopolska Noc Naukowców w WSB-NLU 2023 !

W piątkowy wieczór nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University stała się centrum naukowych atrakcji dla mieszkańców Małopolski. W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców uczelnia otworzyła swoje drzwi dla ponad 2500 osób, które miały okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach, pokazach i doświadczeniach.

Wśród atrakcji znalazły się m.in. wybuchowe pokazy, strefa chemika, ozoboty, doboty oraz eksperymenty z helem i ciekłym azotem. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały, jak powstaje druk 3D, a także miały okazję dowiedzieć się więcej o kryptowalutach. Dla najmłodszych przygotowano specjalną strefę z cieczą nienewtonowską, z klockami LEGO, ozobotami czy dobotami. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również monochromatyczne pomieszczenie, gdzie wolontariusze stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho malowali twarze dzieci i ozdabiali je błyszczącymi cyrkoniami.

Warto wspomnieć o laboratorium optycznym, które zaskoczyło uczestników niezwykłymi złudzeniami optycznymi. Równie interesujące były doświadczenia w laboratorium z helem, gdzie każdy mógł usłyszeć, jak ten gaz zmienia brzmienie głosu, oraz w laboratorium z ciekłym azotem i bombami wodorowymi. Jednak to spektakularny pokaz z wybuchową beczką stał się największą atrakcją wieczoru, o której na pewno długo będą pamiętać wszyscy obecni.

Sukces tego wydarzenia to przede wszystkim zasługa zaangażowanych w jego organizację Studentów WSB-NLU, Wolontariuszy Stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho, Ochotników ze szkół średnich oraz uczniów Elitarnego Technikum Informatycznego,  Fundacji Horyzont360, Naukowej Wioski, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej z Nowego Sącza, pracowników WSB-NLU. Wielkie podziękowania należą się także Sebastianowi Łatce z CTS-Audio oraz jego pomocnikom, którzy zapewnili moc wrażeń przez całą noc podczas wybuchowych pokazów na głównej Auli.

To był magiczny czas pełen nauki, zabawy i niezapomnianych wrażeń. Wydarzenie to potwierdziło, że nauka może być fascynująca i dostępna dla każdego, bez względu na wiek.