Notatki na studiach

Notatki na studiach – jak je robić i organizować? W czym notować?

Kursy realizowane podczas semestru w szkole wyższej na ogół wieńczy egzamin, do którego studenci przygotowują się we własnym zakresie. Aby przyswoić wiedzę przewidzianą planem studiów, mogą korzystać tak naprawdę z dowolnych materiałów, jednak każdy student wie, że podczas nauki najcenniejsze okazują się notatki z zajęć, ponieważ to one zawierają najważniejsze informacje, swego rodzaju kwintesencję wiedzy, jaka będzie wymagana podczas egzaminu.

Choć notatki zwykle można od kogoś pozyskać, to jednak najlepiej samodzielnie umiejętnie notować podczas zajęć, gdyż w ten sposób można więcej zapamiętać. Pytanie tylko, jak robić notatki na studiach, aby były przydatne i umożliwiły bezproblemowe zdanie egzaminu? Poznaj kilka cennych rad dotyczących tego, jak powinna wyglądać organizacja notatek na studiach.

Notatki na studiach – dlaczego warto?

Na każdym kierunku zawsze znajdzie się jakiś pilny student, który skrupulatnie notuje praktycznie wszystko, co mówi podczas zajęć prowadzący. To właśnie od tej osoby później większość pożycza notatki i je przepisuje lub kseruje. Trzeba jednak szczerze przyznać, że jest to swego rodzaju pójście na łatwiznę, a samodzielne notowanie może przynieść sporo korzyści.

Choć możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, to już podczas notowania przyswajamy i zapamiętujemy prezentowaną wiedzę. Łatwiej jest też uczyć się ze swoich notatek niż czyichś, szczególnie gdy są pisane ręcznie. Kolejna kwestia to oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcić na ich przepisanie, lub pieniędzy, jakie musiałoby się później wydać na ksero. Plusem jest też możliwość późniejszego podzielenia się swoimi notatkami z innymi ludźmi z roku i „przehandlowania” ich na inną przysługę.

Jak skutecznie robić notatki na studiach?

Skoro już wiemy, że notatki na studiach naprawdę opłaca się robić, to powiedzmy sobie teraz, jak prowadzić notatki na studiach, by były wartościowe. W pierwszej kolejności należy znaleźć ulubione narzędzie do robienia notatek. Dzisiaj mamy tyle możliwości, że raczej nie powinno być z tym większego problemu. Kolejna ważna kwestia to zadbanie o estetykę i przejrzystość notatek. Nie ma sztywnych zasad, jak powinno się robić notatki. Najlepiej notować tak, by zapiski były dla nas czytelne, logiczne i przejrzyste.

Choć na początku może się to wydawać trudne, to z czasem instynktownie zaczyna się wyłapywać i zapisywać najważniejsze informacje podczas zajęć. Dlatego, chcąc nauczyć się notować, najlepiej po prostu zacząć to robić, a pewne umiejętności z tym związane przyjdą same z czasem.

Organizacja notatek na studiach

Notatki na studiach warto robić kreatywnie. Jeśli notujemy ręcznie, warto sięgać po kolory w postaci cienkopisów, kredek, pisaków i zakreślaczy. Wszelkie podkreślenia, wytłuszczenia i zakreślenia ułatwią późniejszą naukę. Przydatne okazują się też karteczki samoprzylepne i ozdobne taśmy. Dobrze jest ustalić sobie jakiś schemat notowania i go przestrzegać. W ten sposób unikniemy chaosu i ułatwimy sobie późniejszą naukę.

W czym robić notatki na studiach? Zeszyt, laptop czy może tablet?

Zazwyczaj prowadzący dają studentom wolną rękę, jeśli chodzi o to, w czym notować. W grę wchodzą tak naprawdę trzy możliwości: zeszyt, laptop i tablet do notatek na studia.

Notowanie w zeszycie

Pisanie w zeszycie jest tradycyjną i najczęściej wybieraną przez studentów formą robienia notatek. Może być on dowolnego formatu i grubości, mieć cienką lub twardą okładkę, być w kratkę lub linie. Co istotne, zeszyt do notatek na studia kupić można za przysłowiowe grosze.

Notowanie na laptopie

Studenci będący w posiadaniu laptopów mogą też wykorzystać specjalny program do robienia notatek na studiach. Jeśli jednak zamierzamy nosić ze sobą na uczelnię laptop, powinien być on lekki i poręczny. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy prowadzący akceptuje taką formę robienia notatek, ponieważ niektórym może przeszkadzać klikanie w klawisze.

Notowanie w tablecie

W czym jeszcze można robić notatki na studiach? Ciekawą opcją wydaje się notowanie na tablecie, szczególnie jeśli ktoś potrafi sprawnie na nim pisać. Tablet nierzadko sprawdza się lepiej niż laptop, gdyż daje możliwość łatwego i szybkiego robienia rysunków czy schematów, które mogą pojawić się podczas wykładu.

Sprzedaż notatek na studiach – czy można?

Powszechna jest sprzedaż notatek na studiach, dzięki której można zarobić trochę grosza. Tylko czy aby na pewno jest to legalne? Teoretycznie nie, jednak ze względu na niskie kwoty i małą skalę szkodliwości czynu ciężko pociągnąć tutaj kogoś do odpowiedzialności. Warto jednak przemyśleć, czy to dobre podejście. Może czasem lepiej po prostu podzielić się z kimś bezinteresownie notatkami, licząc na to, że dana osoba wyświadczy nam również jakąś przysługę w momencie, gdy będziemy tego potrzebować.