Studia tradycyjne czy studia online

Studia tradycyjne czy studia online?

Mimo że jeszcze kilka lat temu większość z nas nie byłaby w stanie wyobrazić sobie studiowania online, dziś powoli taka forma edukacji staje się standardem. Obecnie zarówno studenci, jak i nauczyciele akademiccy mierzą się z rewolucją w zakresie codziennego funkcjonowania. Lepiej wybrać studia tradycyjne czy studia online w formule RealTime? Oba rozwiązania mają plusy i minusy, które zostaną omówione poniżej.

Studia tradycyjne – zalety i wady

Studia tradycyjne to forma edukacji, gdzie studenci uczęszczają na zajęcia na uczelnię osobiście. Jest to klasyczny model edukacji praktykowany od setek lat, który nadal ma rację bytu. Do głównych zalet studiów w tradycyjnym wydaniu można zaliczyć między innymi:

• Bezpośredni kontakt z wykładowcami – studenci mają możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcami, mogą uczestniczyć w dyskusjach, zadawać pytania, a także otrzymać natychmiastową pomoc w rozwiązaniu danego problemu.
  • Interakcja społeczna – jedną z głównych zalet studiów tradycyjnych są również interakcje towarzysko-społeczne. Studenci mają szansę się poznać, nawiązać więź, angażować się w projekty grupowe, a także budować sieci kontaktów, które mogą okazać się przydatne w budowaniu ścieżki kariery.
  • Dostęp do infrastruktury kampusowej – studiując tradycyjne, studenci mogą korzystać z infrastruktury uczelni, takich jak biblioteki, laboratoria, sale seminaryjne itp.
  • Utrzymanie dyscypliny w nauce – ze względu na to, że studia tradycyjne mają ustaloną strukturę czasową, czyli harmonogram zajęć, może być to pomocne w efektywniejszym zarządzaniu czasem, a także utrzymaniu dyscypliny w nauce.

Oczywiście studia tradycyjne mają też pewne wady, które warto mieć na uwadze, decydując się na studiowanie stacjonarne.

• Konieczność fizycznej obecności – studia tradycyjne wymagają fizycznej obecności na zajęciach, co dla niektórych studentów może być problematyczne ze względu na sytuację życiową, koszty lub problemy zdrowotne.
  • Ograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych – studenci mają ograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych poza zajęciami, co może być wyzwaniem, jeśli potrzebują dodatkowego wsparcia dydaktycznego.
  • Koszty – studiowanie tradycyjne bardzo często wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, takich jak transport, mieszkanie, wyżywienie, wydatki związane z życiem na uczelni.

Studia online w formule RealTime – zalety i wady

Studia online dają ogromne możliwości rozwoju bez wychodzenia z domu. Taka forma nauki zdobywa coraz większą popularność i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. W zaciszu własnego pokoju można studiować zarówno na uniwersytecie w Polsce, jak i za granicą. Wystarczy posiadać komputer i dostęp do internetu. Studia RealTime online zwane często także studiami zdalnymi lub e-learningowymi dają studentom możliwość kształcenia bez fizycznej obecności na uczelni. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

• Elastyczność czasowa – studia RealTime online dają możliwość dostosowania nauki do swojego harmonogramu dnia, co jest niezwykle ważne i praktyczne dla osób, które pracują lub mają inne zobowiązania.
  • Dostęp do materiałów z dowolnego miejsca na świecie – studenci otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują, wystarczy podłączenie do internetu. To sprawia, że edukacja staje się dostępna dla każdego, nawet jeśli student mieszka w odległych miejscach lub ma trudności z dojazdem na uczelnię.
  • Indywidualne tempo nauki – studenci mogą przyswajać wiedzę we własnym tempie, zgodnie ze swoimi potrzebami i umiejętnościami. To może pozytywnie wpływać na wyniki akademickie.
  • Mniejsze koszty – studia RealTime online mogą okazać się dużo tańsze niż tradycyjne. W tym wypadku nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy transportem.

Studia online w formule RealTime nie są pozbawione wad i warto o nich wspomnieć, aby wybrać najlepszą formę edukacji dla siebie.

• Brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcami – brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcami może skutkować tym, że studentowi będzie trudniej zrozumieć pewne zagadnienia, może mieć także trudności z uzyskaniem odpowiedzi na zadane pytania.
  • Mniejsza interakcja społeczna – studia online niestety mogą prowadzić do izolacji społecznej, co negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym. Młodzi ludzie powinni mieć możliwość prowadzenia życia towarzysko-studenckiego, co przynosi im korzyści w różnych aspektach.
  • Konieczność samodyscypliny – interaktywna edukacja wymaga samozaparcia oraz dyscypliny, ponieważ studenci sami organizują sobie czas nauki. Brak spotkań na żywo może znacząco obniżyć motywację do uczenia się i brania udziału projektach.

Czy lepsze są studia tradycyjne czy studia online? Każde z przedstawionych rozwiązań ma pewne zalety i wady. Studia online sprawiają, że cierpią potrzeby społeczne studentów, z drugiej strony dostęp do edukacji wyższej jeszcze nigdy nie był tak duży. Jest to szansa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą studiować tradycyjnie, na przykład przez chorobę czy sytuację finansową. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że obecnie mamy wybór formy edukacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować ją do swoich potrzeb i preferencji, co bez wątpienia jest zmianą na lepsze.