Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

PROCES REKRUTACJI
Tester aplikacji - praca i potencjalne zarobki

Tester aplikacji - praca i potencjalne zarobki. Na czym polega ten zawód?

Oceń ten wpis:
(0.0)

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, rozwój sieci i systemów spowodował wielki boom na przenoszenie wszystkich spraw do sieci, a tym samym do smartfonów, które zawsze mamy pod ręką. Początkowo telefony komórkowe służyły jedynie do wysyłania wiadomości, czy odbywania połączeń. Obecnie smartfon za pomocą zainstalowanych na nim aplikacji może obsługiwać konta bankowe, zaawansowane gry, służyć za dowód osobisty, edytor zdjęć i treści. I ma jeszcze więcej możliwości. Nic więc dziwnego, że na rynku pracy pojawiła się nowa specjalność- zawód testera aplikacji. Na czym polega ta praca? Jak zostać testerem aplikacji mobilnych i, czy w ogóle, są jakieś perspektywy w tym zawodzie?

Kto to jest tester aplikacji?

Testerzy aplikacji mobilnych sprawdzają funkcjonalność, spójność i użyteczność aplikacji mobilnej. Są profesjonalistami w dziedzinie oprogramowania z doświadczeniem w zakresie kodowania i testowania. Tester aplikacji mobilnych jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie aplikacji, oprogramowania lub systemu. Jego zadaniem jest wszechstronne posługiwanie się aplikacją, sprawdzanie wszystkich jej funkcjonalności i możliwości, a następnie przekazanie - najczęściej w formie raportu - odpowiednich wniosków dotyczących nieprawidłowości lub niedogodności związanych z obsługą aplikacji.

Na czym polega praca testera aplikacji?

Tester aplikacji mobilnych przeprowadza głównie testy ręczne i automatyczne, by sprawdzić, czy wszystkie funkcje danego programu działają prawidłowo. Gdy znajduje błąd - musi skomunikować się z zespołem programistów odpowiedzialnych za cały proces. Wskazuje im problemy, które występują z daną aplikacją, mówi o błędach i możliwościach ulepszeń.

Co ciekawe, praca testera aplikacji mobilnych nie kończy się wraz z wypuszczeniem programu. Z uwagi na zmieniający się rynek, okresowo aktualizuje się aplikacje już po ich wdrożeniu. Wówczas także tester musi sprawdzić, czy zaproponowane zmiany są praktyczne i funkcjonalne dla użytkownika końcowego.

Jak zostać testerem aplikacji?

Tester aplikacji mobilnych wymaga solidnego przygotowania - zarówno, jeśli chodzi o kwestie techniczne, jak i praktyczne doświadczenie w świecie IT. Oczywiście od czegoś trzeba zacząć. Testerzy aplikacji mobilnych sprawdzają funkcjonalność, spójność i użyteczność aplikacji. Od testera wymaga się znajomości odpowiednich certyfikatów, umiejętności miękkich i praktycznej wiedzy w zakresie testowania aplikacji mobilnych.mobilnej. Są profesjonalistami w dziedzinie oprogramowania z doświadczeniem w zakresie kodowania i testowania.

Zawód ten może wykonywać każdy, kto jest zainteresowany światem IT, rozwiązaniami mobilnymi, jest gotów na stałą naukę. Bo świat aplikacji mobilnych nieustannie się rozwija, a co za tym idzie - zmieniają się ustalenia, a także sam sposób pracy testera. Potrzebne jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji, poznawanie nowych programów IT, by być na bieżąco.

Tester aplikacji - wymagane studia, kursy, certyfikaty

Testerem aplikacji webowych lub mobilnych może zostać praktycznie każdy, jednak umiejętności, wiedza czy doświadczenie w branży warunkują stanowisko i miejsce zatrudnienia, na jakie można aplikować. Jak zostać testerem? Niezbędne okaże się nabycie umiejętności, formalne kwalifikacje oraz certyfikaty.

W zależności od tego, co chcesz osiągnąć lub na jakie szkolenie możesz sobie pozwolić, by stać się testerem aplikacji, możesz wybrać jedna z wielu opcji nauki. Jakich?

Zdobądź formalne kwalifikacje, czyli idź na studia!

Podstawowym wymogiem większości pracodawców jest posiadanie wykształcenia wyższego, a już najlepiej kierunkowego. Doświadczenie w kodowaniu jest niezbędne, ponieważ tester musi znać podstawy, oprogramowania do testowania aplikacji w wielu mobilnych systemach operacyjnych. Praktyczna wiedza na temat cyklu życia oprogramowania jest podstawowym wymogiem, jeśli chodzi o wiedzę każdego testera aplikacji mobilnych. Ponieważ twórcy aplikacji mobilnych łączą ją z aplikacjami zewnętrznymi i firmami zewnętrznymi, testerzy aplikacji mobilnych muszą wykazywać się znajomością najnowszych narzędzi i technologii, które mogą im pomóc w tak złożonych zadaniach.

Wybierz studia, dzięki którym zyskasz wiedzę i doświadczenie praktyczne. Bez niego nie da się odpowiednio zrozumieć tajników tego zawodu. Jeśli już jesteś po studiach I stopnia - możesz wybrać podyplomowe studia związane z IT np. studia “Tester oprogramowania”. Są one dostępne nie tylko dla osób, które mają już pojęcie o tej branży, ale też i dla tych, którzy dopiero chcą zgłębić tajniki zawodu. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z tą tematyką - studia będą najlepszym rozwiązaniem.

Dokształcaj się na własną rękę

Tester aplikacji - czy to webowych czy mobilnych, musi się nieustannie rozwijać. Czasem polega to na wykorzystaniu zasobów - najczęściej kursów, szkoleń, webinarów, poradników internetowych - i samodzielnym przyswajaniu wiedzy. Ta forma nauki wymaga od uczącego się dużej samodyscypliny i konsekwencji.

Kursy i certyfikaty

Tester potrzebuje szerokiej gamy umiejętności i znajomości wielu narzędzi oraz technologii. Może nie być możliwe uwzględnienie całej tej bazy wiedzy w ramach formalnego stopnia naukowego. Dlatego wskazane jest, aby testerzy byli na bieżąco z nowinkami i ubiegali się o odpowiednie certyfikaty. Uzyskanie wielu certyfikatów może pomóc im zdobyć wiedzę w wielu kwestiach, a jednocześnie podnieść szanse na rynku pracy. Zainwestować możesz np. w:

 • Certyfikat specjalisty ds. testowania oprogramowania mobilnego (CMSTP),
 • Certyfikat testowania mobilnego ISTQB,
 • Certyfikat testowania aplikacji mobilnych CMAP.

Możesz też postawić na ukończenie specjalnie zorganizowanego stacjonarnego lub zdalnego kursu testera aplikacji. Najczęściej jest on zakończony egzaminem i uzyskaniem certyfikatu lub zaświadczenia o udziale kursie, z jednoczesnym potwierdzeniem zdobycia określonej wiedzy i umiejętności.

Dodatkowe umiejętności - to też się przyda

Oczywiście wiedza, znajomość programów i aplikacji - to wszystko jest bardzo ważne w zawodzie testera, ale równie istotny jest rozwój dodatkowych umiejętności miękkich i nie tylko. W tej pracy przydadzą się również:

 • umiejętności analityczne, zdolność do podziału pracy, zajmowania się różnymi procesami front-endowymi i back-endowymi,
 • dobra znajomość testowanego produktu, urządzeń oraz systemów operacyjnych, na których może działać aplikacja,
 • umiejętność komunikacji, albowiem tester aplikacji mobilnych stale wchodzi w interakcję z programistami i klientami; ważne jest, aby dzielił się opiniami z testów, wskazywał błędy i podpowiadał rozwiązania;
 • umiejętność współpracy testera z programistami i klientami jest kluczowa dla wdrożenia funkcjonalnej i dobrej jakości aplikacji mobilnej.

Tester aplikacji - zakres obowiązków

Do głównych obowiązków testera aplikacji mobilnych należy:

 • weryfikacja prawidłowości działania aplikacji i oprogramowania,
 • współpraca z działem analizującym, projektującym oraz programistami,
 • wykrywanie i raportowanie nieprawidłowości,
 • tworzenie dokumentacji procesu testowania,
 • przygotowywanie scenariuszy testowych.

Praca testera aplikacji

Praca testera aplikacji mobilnych różni się w zależności o tego, czy jest się testerem manualnym, czy testerem automatyzującym. Jaka jest różnica?

 • Tester manualny - samodzielnie tworzy zadania dla aplikacji, weryfikuje poprawność funkcjonowania aplikacji przez swoje własne działanie
 • tester automatyzujący - jest dużo bardziej wymagającym stanowiskiem; polega na kodowaniu automatycznych weryfikacji - czyli tworzeniu programów testujących, mających za zadanie testowanie testowanej aplikacji i generowania raportów o błędach bez konieczności ludzkiej ingerencji.

Niewątpliwym atutem pracy jako tester aplikacji jest możliwość wykonywania jej wszędzie, w dogodnym dla siebie czasie. Możliwość pracy zdalnej testera aplikacji czyni ją często wybieranym dodatkowym zajęciem.

Tester aplikacji – zarobki. Ile można zarabiać na testowaniu aplikacji?

Ile zarabia tester aplikacji? Zarobki testera aplikacji mobilnych uzależnione się od kilku czynników. W grę wchodzą przede wszystkim:

 • doświadczenie,
 • umiejętności,
 • wykształcenie
 • stanowisko
 • firma zatrudniająca (jej prestiż, specjalizacja).

Przeciętne zarobki testera aplikacji wahają się od około 5000 złotych miesięcznie w przypadku zatrudnienia osoby bez większego doświadczenia w byciu testerem aplikacji na stanowisku młodszego testera oprogramowania, do ponad 11000 złotych. Dodatkowym atutem finansowym jest możliwość wykonywania pracy zdalnej testera oprogramowania, co niweluje koszty dojazdu do miejsca zatrudnienia.

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie wynagrodzenie testerów automatycznych wzrosło od 11 tys. zł do 13 tys. zł brutto przy pełnym etacie (UoP). W przypadku outsourcingu i pracowników zatrudnionych na kontraktach B2B te stawki osiągają nawet 20 tys. zł netto. Taki wzrost wynagrodzeń można tłumaczyć mocno postępującą automatyzacją w branży ITjak podaje senior IT recruitment specialist w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

Wymagania pracodawców

Jakie są perspektywy na rynku pracy dla testerów aplikacji mobilnych? Bardzo dobre! Poszukiwani są zarówno ludzie bez większego doświadczenia, jak i analitycy i testerzy z wieloletnią wiedzą i praktyką.

Patrząc po wymaganiach pracodawców (przejrzeliśmy najpopularniejsze portale z ogłoszeniami), najczęściej od kandydatów wymaga się:

 • znajomości baz danych,
 • minimalnego doświadczenia w testowaniu oprogramowania, w tym testów internetowych i mobilnych,
 • umiejętności tworzenia raportów QA,
 • znajomości platform i systemów jak Windows Phone, Amazon, iOS czy Android.

Często podkreślane jest również, że mile widziana jest znajomość pracy w frameworku jak Agile czy Scrum.

Praca testera aplikacji mobilnych wymaga, oprócz posiadania kompetencji twardych (zasób wiedzy, umiejętności) - również odpowiednich cech osobowości. Wśród nich pracodawcy najbardziej cenią sobie:

 • zainteresowanie nowymi technologiami,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • świetne zdolności interpersonalne,
 • zorganizowanie i dyscyplinę,
 • dokładność,
 • ciekawość świata,
 • umiejętność pracy pod presją,
 • umiejętność pracy w zespole,
 • komunikatywność i jednocześnie asertywność.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.