WSB-NLU na XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu

5-7 września 2023 przedstawiciele Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University wzięli udział w XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Wydarzenie otwierała prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023. Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie już po raz szósty przedstawili raport dotyczący kwestii gospodarczych i społecznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne Forum odbywało się pod hasłem "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u Progu zmian" i przyciągnęło najważniejszych polityków i przedsiębiorców z całej Europy. Raport, który jest nieodłączną częścią wydarzenia, był prezentowany przez wielu ekspertów i zawierał analizę m.in. wpływu inflacji, transformacji energetycznej i starzenia się ludności na gospodarkę. Cała publikacja była dostępna dla uczestników Forum w wersji papierowej i elektronicznej.

Naszą uczelnię reprezentował rektor dr Dariusz Woźniak, prof. WSB-NLU, który wziął udział jako ekspert w panelu "Patriotyzm lokalny w gospodarce. Pochodzenie ma znaczenie", skupiającym się na ważnej roli lokalnego biznesu w gospodarce światowej. Wśród naszych przedstawicieli znalazła się również Pani mec. Aleksandra Jimenez, wykładowczyni oraz radczyni prawna, która w Strefie Dolny Śląsk wypowiadała się jako ekspertka w dyskusji "Sztuczna inteligencja w biznesie. Jak algorytm pomaga zarabiać pieniądze?".

Podczas panelu "Patriotyzm lokalny w gospodarce. Pochodzenie ma znaczenie", omówiono tematykę patriotyzmu lokalnego w kontekście gospodarki, zwracając uwagę na rolę lokalnych przedsiębiorstw. Dyskutowano o wyzwaniach i korzyściach związanych z rozwojem biznesu na poziomie regionalnym, problemach konkurencji z międzynarodowymi korporacjami oraz potrzebie promocji lokalnych rozwiązań. Rozmawiano także o relacjach między młodymi pokoleniami a lokalnym biznesem, roli samorządu w wspieraniu przedsiębiorców, oraz wpływie pochodzenia na decyzje konsumenckie. Panel zakończył się refleksją nad przyszłością lokalnego biznesu i jego współpracą z samorządem.

Panel "Przyszłość Sztucznej Inteligencji (AI) w Biznesie i Nauce" był niezwykle inspirujący i zgromadził ekspertów z różnych dziedzin. Paneliści reprezentujący świat międzynarodowego biznesu, liderzy bankowości online oraz  środowisko naukowe z uczelni wyższych przedstawili swój punkt widzenia w sposób bardzo różnorodny.

Sztuczna inteligencja już teraz odgrywa istotną rolę w naszym życiu, wpływając na takie obszary jak prognozy pogody, nawigacja miejska oraz systemy rekomendacji filmów na platformach streamingowych. Paneliści omawiali konkretne zastosowania AI w różnych branżach. Przedstawienie algorytmów automatyzujących działanie sieci telekomunikacyjnych oraz licznych zastosowań w elektronice Samsung przez Pana Jacka Łęgiewicza doskonale ilustrowało, jak AI przyczynia się do generowania zysków dla firm. Dyskusja trwała również na temat  znaczenie AI jako narzędzia zwiększającego konkurencyjność, jej rolę w produktach i usługach oraz wpływ jej obecności na redukcję kosztów, przyspieszenie procesów i wprowadzanie innowacji, które są niezbędne w dzisiejszym biznesowym środowisku. Omówiono trudności z przekonaniem klientów i kontrahentów do korzystania z AI. Poruszono kwestie wyzwań związanych z niedoskonałościami dzisiejszych produktów AI i kwestiami prywatności. Paneliści dzielili się strategiami dotyczącymi przekonywania nieprzekonanych osób oraz jak zaangażować pracowników w procesy zmiany w kierunku wdrażania AI.

Forum Ekonomiczne to największa konferencja polityczno-ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku przyciąga tysiące ekspertów, przedsiębiorców, polityków i myślicieli. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 5000 uczestników i dała przestrzeń dla ponad 470 debat.

Drugiego dnia podczas Uroczystej Gali XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu wręczono nagrody w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku oraz Nagroda Szkoły Głównej Handlowej. Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał Nagrodę Firma Roku, a laudację wygłosił Tadeusz Białek. Nagrodę Szkoły Głównej Handlowej odebrał Czesław Lang - Dyrektor Tour de Pologne z laudacją wygłoszoną przez Rektora Piotra Wachowiaka. Natomiast Nagrodę Człowiek Roku otrzymał Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, z laudacją od Zygmunta Berdychowskiego, a ostatniego dnia, podczas zakończenia XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, odbyła się Gala prowadzona przez Tomasza Sanprucha i Adriannę Machalicę. W trakcie wydarzenia wręczono 3 Nagrody Rankingu Samorządu Terytorialnego za 2022 r. Gminę Michałowice w kategorii gmina wiejska wyróżniono za zrównoważony rozwój, a nagrodę odebrała wójt Małgorzata Pachecka. Warszawa zdobyła nagrodę w kategorii miasto na prawach powiatu, głównie za działania w roku pandemii i wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Nagrodę odebrała Aldona Machnowska-Góra, Zastępca Prezydenta Miasta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.