Zapotrzebowanie na prawników rośnie. WSB-NLU odpowiada na popyt rynkowy

W Polsce prawnik jest zawodem prestiżowym i szanowanym, cieszący się zaufaniem publicznym i sowicie wynagradzanym. Nowosądeccy studenci, którzy po ukończeniu liceum i zdaniu matury chcieli kształcić się właśnie w tej profesji, w 2022 roku mogli to zrobić w swoim rodzinnym mieście. Zakończona pod koniec października rekrutacja na najnowszy kierunek: prawo na WSB-NLU pokazała, jak dużo osób marzy o objęciu tej posady. Już teraz trzymamy kciuki za ich sukcesy i pomyślne przejście 5-letniej edukacji w ramach jednolitych studiów magisterskich!

Dlaczego akurat prawo? Nie mieliśmy wątpliwości!

Co stoi za sukcesem każdej uczelni? Oferta kształcenia odpowiadająca współczesnym trendom rynkowym oraz popytowi na konkretnych specjalistów. W Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University wiemy o tym, jak nigdzie indziej.

Od lat nie maleje zapotrzebowanie na dobrych prawników, ostatnio szczególnie tych specjalizujących się w prawie podatkowym, biznesie oraz administracji. Zdecydowana większość absolwentów prawa znajduje zatrudnienie niemal natychmiast, często w kancelariach, w których odbywali aplikację. Ale nie tylko, bo dzisiaj miejscem pracy prawnika jest zarówno kancelaria notarialna, radcowska, adwokacka czy sala sądowa, jak i korporacja. Coraz więcej przedsiębiorstw tworzy wewnętrzne działy prawne lub współpracuje z prawnikami na zasadzie outsourcingu.

„Zanim uruchomiliśmy prawo, rozpoznaliśmy rynek, wzięliśmy pod uwagę tendencje, popyt i podaż. Ale to nie wszystko, bo bardzo uważnie wsłuchiwaliśmy się w sugestie naszych studentów i uczniów szkół z regionu. Wielu z nich deklarowało zainteresowanie prawem i chęć aplikowania na te studia, gdyby ruszyły w Nowym Sączu. To wystarczyło, żeby zacząć działać” – tłumaczy rektor dr Dariusz Woźniak, prof. WSB-NLU.

Jak wygląda otworzenie nowego kierunku na uczelni? Zapytaliśmy rektora WSB-NLU

Rozbudowa oferty studiów jest znacznie mniej skomplikowana niż otworzenie nowego kierunku zupełnie od podstaw. O wyzwania, z jakimi WSB-NLU musiało zmierzyć się przy okazji tej inicjatywy zapytaliśmy dr Dariusza Woźniaka. Usłyszeliśmy, że przed Wyższą Szkołą Biznesu – National Louis University postawiono wiele wymogów.

„To standardowe procedury obowiązujące wszystkie placówki edukacyjne, które chcą otworzyć nowy kierunek. Konieczne jest spełnienie określonych wymogów, a efekty są ocenianie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. MEiN bardzo restrykcyjnie pilnuje programu kształcenia, weryfikuje kadrę i przygotowanie uczelni do podjęcia takiego wyzwania. Nam się udało, bo mieliśmy niezwykle solidne zaplecze, dziesiątki konsultacji prawniczych za sobą oraz nowoczesną przestrzeń do kształcenia przyszłych prawników. Usłyszeliśmy, że możemy startować, bo nasz tok kształcenia jest właśnie tym, czego dzisiaj oczekuje się na tym kierunku studiów”.

Po zasięgnięciu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej wyrażonej w uchwale nr 717/2022 z dnia 5 września 2022 r. MEiN dało zielone światło i rozpoczęła się pierwsza rekrutacja na prawo w Nowym Sączu. Już za 5 lat, mury sądeckiej uczelni opuszczą pierwsi dyplomowani adwokaci, mecenasowie, sędziowie i radcy prawni.