Godziny rektorskie i dziekańskie

Godziny rektorskie i dziekańskie. Czym są i czy trzeba je odrabiać?

Studenci rozpoczynający naukę na uczelni muszą wdrożyć się w całkowicie nowy dla nich świat i zapoznać z zasadami, jakie w nim panują. Na uniwersytetach, akademiach i w innych wyższych szkołach panuje autonomia. Oznacza to, że mają one samodzielność prawną, więc mogą ustalać wszelkie zasady i normy. Dlatego niektóre z nich mogą wydawać się obce i niezrozumiałe, jak choćby godziny i dni rektorskie lub dziekańskie. Gdy usłyszy się komunikat, że rektor lub dziekan ogłosił takie wydarzenie, dla wszystkich studentów jest to zwykle duży powód do radości. Dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł do końca i dowiedz się, co to są godziny rektorskie.

Rodzaje dni wolnych na studiach

Na każdym kierunku studiów studenci otrzymują plan zajęć, który jest stały przez pewien okres, zazwyczaj aż do sesji. Wokół niego kręci się ich uczelniana rzeczywistość. Może się jednak zdarzyć, że pewne zajęcia, np. wykład, ćwiczenia czy laboratorium, zostaną przeniesione lub odwołane. Czasami odwoływane są nawet zajęcia z całego dnia.

Przyczyny modyfikacji planu zajęć na studiach mogą być różne. Powodem odwołania zajęć może być np. nieobecność prowadzącego, jakieś święto oraz dni ustawowo wolne od pracy, a zatem również nauki. W grę wchodzą ponadto okazjonalne dni wolne ustanawiane przez władze całej uczelni lub wybranego wydziału. Mowa tutaj o dniach rektorskich i dziekańskich. To właśnie te ostatnie najbardziej zawsze cieszą studentów, ponieważ zwykle ogłaszane są na ostatnią chwilę i są swego rodzaju niespodzianką. Ich ogłoszenie na ogół ma jakiś powód, a może być nim np. umożliwienie studentom uczestniczenia w oficjalnych obchodach jakiejś uczelnianej uroczystości. Czasami ogłaszane są po to, by przedłużyć studentom wolny okres i dać możliwość spokojnego powrotu z rodzinnej miejscowości, w końcu wielu studentów mieszka poza miastem, w którym studiuje.

Godziny / dni rektorskie

Pierwszym rodzajem bonusowego wolnego w szkole wyższej jest to określane mianem rektorskiego. Nazywa się tak, ponieważ ogłasza je rektor, czyli osoba zarządzająca całą uczelnią, osoba najwyżej postawiona. Jego decyzje muszą być respektowane przez wszystkich pracowników oraz studentów danej uczelni. Ustanowienie przez niego dnia lub godzin wolnych od zajęć dydaktycznych dotyczy więc wszystkich, niezależnie od wydziału.

Rektor może zadecydować o przedłużeniu długiego weekendu, przerwy świątecznej lub ustanowić wolne z powodu ważnej uroczystości wewnętrznej i ogłosić dni czy godziny rektorskie. Czasami ustala dzień wolny ze względu na śmierć i żałobę z powodu śmierci naukowca.

Godziny / dni dziekańskie

Oprócz godzin i dni rektorskich możliwe są także dziekańskie, które z kolei ustanawia dziekan. Jest to kierownik wybranego wydziału szkoły wyższej stojący na czele tego wydziału. Decyzje dziekana dotyczą tylko i wyłącznie studentów i pracowników wybranej jednostki organizacyjnej i muszą być przez nich respektowane. Trzeba jednak pamiętać o tym, że część zajęć studenckich organizują inne jednostki, nie tylko jeden wydział, dlatego też pewne zajęcia w wybranym dniu ustanowionym jako dziekański i tak mogą się odbyć, np. zajęcia z języka obcego.

Dni i godziny dziekańskie na ogół dotyczą celów ściśle związanych z życiem wydziału. Dzięki temu studenci zyskują możliwość organizacji wybranego wydarzenia i czynnego uczestnictwa w nim. Dowiedz się więcej o studenckim życiu.

Czy godziny rektorskie i dziekańskie trzeba odrabiać?

Gdy ogłoszone zostaną godziny lub dni rektorskie/dziekańskie, to żaden prowadzący nie ma prawa wymagać od studentów obecności na swoich zajęciach. Zostaną one odwołane i – co najważniejsze – nie trzeba ich odrabiać. Może się jednak zdarzyć, że wybrany doktor lub profesor będzie próbować zorganizować dodatkowe zajęcia celem nadrobienia materiału albo przeprowadzenia zaplanowanego kolokwium. Warto jednak wiedzieć, że takie działanie bez zgody władz uczelni lub wydziału jest niezgodne z prawem. W zależności od regulaminu studiów zgodę na organizację dodatkowych zajęć często muszą wyrazić też sami studenci.