Jak szukać praktyk studenckich? Użyteczny poradnik

W życiu studentów przychodzi taki moment, gdy muszą odbyć praktyki. Jest to nie tylko wymóg który jest warunkiem ukończenia studiów, ale także okazja pozwalająca zdobyć doświadczenie zawodowe. Dlaczego warto znaleźć dobre praktyki lub staże? Nie można zaprzeczyć, że korzyści jest bardzo dużo - lepszy start na rynku pracy, korzyści finansowe, nowe umiejętności i znajomości. Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób szukać praktyk studenckich?

 

Czym są praktyki studenckie?


Praktyki studenckie to nieodłączny element studiowania. Mówi o tym nawet rozporządzenie Rady Ministrów, według którego:
Praktyki studenckie stanowią nieodłączną część programu nauczania i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu równorzędnie z innymi zajęciami obowiązkowymi.

To okazja, by poszerzyć swoją wiedzę oraz zobaczyć, jak wygląda świat pracy. Ale także daje szansę, by zbudować naprawdę solidne podstawy zawodowe, dając przepustkę do łatwiejszego znalezienia pracy w przyszłości. Często przyszli pracodawcy lepiej oceniają kandydatów, którzy odbyli praktyki studenckie, np. w renomowanych firmach, mają za sobą profesjonalne doświadczenie czy umieją pogodzić studiowanie wraz z pracą.

 

Jaka jest różnica między praktykami studenckimi a stażem?


Praktyki i staże to pojęcia, które są często używane zamiennie. A to błąd. Jest między nimi spora różnica. Jaka?
- Praktyki studenckie to w większości przypadków praca, która wymaga umowy, zawieranej pomiędzy studentem – uczelnią - pracodawcą. Praktyki odbywają się w określonym czasie i w zawartym w umowie wymiarze godzin. Mogą być bezpłatne lub płatne.
- Staż to praca, która nie uwzględnia uczelni jako jednej ze stron zawartych w umowie. Zawiera ją samodzielnie student z potencjalnym pracodawcą i to on decyduje, jak długo powinien trwać staż. Może być jednak uznany za praktyki, jeśli uczelnia wyrazi na to zgodę.

 

Dlaczego warto zdecydować się na praktyki studenckie?


Praktyki studenckie to wspaniała okazja, by zyskać silne podstawy zawodowe. Po ich ukończeniu będziesz mieć lepsze możliwości zarobkowe, a także zyskasz sieć kontaktów, z których możesz korzystać w przyszłości. Ale to jeszcze nie wszystko.

Praktyki oraz staże to okazja, by znaleźć zatrudnienie. Czy wiesz, że wielu studentów otrzymuję ofertę pracy, także tymczasowej, bezpośrednio po ukończeniu właśnie takich praktyk? Dodatkowo to okazja, by przetestować, czy to, co studiujesz, rzeczywiście sprawia ci przyjemność. Możesz być szczerze zaskoczony tym, jak bardzo praca różni się od tego, co robisz na uczelni! Dlatego też wykorzystaj praktyki jako czas, który pozwoli ci nabrać pewności. Dowiedz się, jak wygląda zawód od strony osób, które już od pewnego czasu w nim pracują, uzyskaj porady od pracowników, spróbuj zyskać wiedzę, jak pracować nad własnym doświadczeniem.

Co jeszcze? Skorzystanie z oferty praktyk - czy to wakacyjnych, czy studenckich to okazja, by nawiązać nowe kontakty oraz zdobyć profesjonalne referencje. W końcu każde CV czy list motywacyjny wygląda lepiej, jeśli możemy się w nich pochwalić rekomendacją od pracodawcy.

 

Kto powinien odbyć praktyki?


Praktyki zawodowe skierowane są do osób młodych, w tym także nieletnich od 16. roku życia. Najczęściej praktykami zawodowymi określa się te, które muszą odbyć uczniowie w technikum, by poznać praktyczną stronę wyuczonego zawodu.

Drugim rodzajem są praktyki studenckie, czyli podstawa zaliczenia wielu kierunków na uczelniach prywatnych i publicznych. Warto jednak, by podjął się ich każdy student. To okazja, by budować swoją ścieżkę zawodową, znaleźć pracę jeszcze na studiach, zaimponować potencjalnemu pracodawcy. Same korzyści, prawda?

Praktyki mogą też odbywać absolwenci - wtedy powinni zastanowić się nad tzw. praktykami absolwenckimi. To rodzaj pracy, który jest określony przepisami. Funkcjonuje tu bowiem ustawa o praktykach absolwenckich. To także opcja, która ma ułatwić zdobycie doświadczenia oraz umiejętności. Praktyki absolwenckie są skierowane do osób, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową lub podstawówkę oraz gimnazjum, a które nie skończyły jeszcze 30 lat.

 

Jak szukać praktyk studenckich? Sprawdzone wskazówki


Nawiązywanie kontaktów, uczestnictwo w targach pracy, wyszukiwanie ofert praktyk - opcji, aby znaleźć praktyki i staże jest naprawdę wiele. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Czemu? Bo szukanie praktyk może być naprawdę męczące! Oto kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć podczas szukania ofert pracy, praktyk i staży.

 

Nie szukaj praktyk na ostatnią chwilę


Wielu studentów “budzi się”, że musi odbyć praktyki studenckie na chwilę przed zakończeniem określonego na uczelni semestru. Wtedy może być już za późno, by znaleźć naprawdę atrakcyjną opcję!
Warto pamiętać, że niektóre branże i firmy mają swoje terminy rekrutacji - warto więc poszukać praktyk nawet w listopadzie. Rozpoczęcie poszukiwania stażu dobrze jest rozpocząć przed feriami zimowymi, by zyskać dodatkowy czas na ich realizację. Pamiętaj, że im więcej ofert praktyk będziesz mieć, tym z większej ich puli będziesz mógł skorzystać.

 

Zastanów się, jakie są twoje zainteresowania zawodowe


Praktyki to okazja, by zdobyć doświadczenie, ale też szansa, by przekonać się, że ścieżka, którą chcesz podążać jest słuszna. Zdecyduj się, co chcesz robić, czy dane praktyki odpowiadają twojemu kierunkowi oraz zainteresowania. Staże mogą dać ci nielimitowany dostęp do możliwości i szansę wypróbowania nowych i ekscytujących dziedzin kariery.

 

Przemyśl rodzaj stażu lub praktyk


Jak już wcześniej wspominaliśmy, praktyki mogą być różne, a ich znalezienie wcale nie jest takie proste. Możesz więc zdecydować się na pracę w trakcie roku akademickiego lub praktyki wakacyjne, które odbędziesz latem. Zdobycie płatnego stażu w okresie letnim to marzenie naprawdę wielu studentów. Wystarczy tylko odpowiednio przejrzeć oferty praktyk i to, co oferuje rynek pracy. Niektórzy studenci mogą odbyć nieodpłatny staż w interesującym ich obszarze, uzupełniając staż o pracę w niepełnym wymiarze godzin.

 

Miejsca, gdzie możesz znaleźć ciekawe oferty


Masz największe szanse na znalezienie interesujących praktyk, jeśli zastosujesz kilka różnych strategii. Jakich? Poszukaj ofert w różnych miejscach! Wiesz już jak istotne dla twojego doświadczenia zawodowego mogą być praktyki lub staże. Czas więc jest znaleźć. Na rynku nie brakuje miejsc, w których można szukać ciekawych ofert praktyk.

1. Targi akademickie i targi pracy - to jedno z najpopularniejszych, funkcjonujących od lat rozwiązań. Dzięki targom możesz spotkać się bezpośrednio z pracodawcami, porozmawiać o ich wymaganiach czy strukturze firmy. Jeśli wypadniesz dobrze w rozmowie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że potencjalny szef przychylniej spojrzy na twoje CV lub list motywacyjny. Często także podczas targów akademickich można znaleźć oferty stażów płatnych.

2. Akademickie biuro karier - twoja uczelnia powinna być pierwszym miejscem, w którym możesz poszukać zaprzyjaźnionych firm oferujących praktyki i staże. Biura karier zawodowych często oferują np. rozmowy z doradcami, którzy pomogą w pokierowaniu do odpowiedniego miejsca pracy. Twoja szkoła może posiadać również listę firm lub potencjalnych pracodawców, którzy chętnie zatrudniają praktykantów.

3. Oferty praktyk i staży w internecie - istnieje wiele wirtualnych tablic z ogłoszeniami o pracę dla studentów. Możesz również spróbować tzw. stażu z urzędu pracy lub miasta. Szansą są także agencje pracy, które od czasu do czasu posiadają w swojej ofercie możliwość znalezienia miejsca dla studentów.

4. Praktyki i staże bezpośrednio w firmie, która cię interesuje. Jest jakaś firma, w której naprawdę marzysz o tym, by zdobyć doświadczenie zawodowe - nie czekaj. Skontaktuj się z działem HR, sprawdź, co znajduje się na ich stronie internetowej. Być może firma oferuje program stażowy lub praktyki. Napisz wiadomość e-mail, przedstaw list motywacyjny potencjalnemu pracodawcy i po prostu spróbuj spełnić swoje marzenie.

5. Programy stażowe - programy stażowe to okazja na znalezienie praktyki przy pomocy pełnomocników. Oferty programów dostępnych w Polsce to m.in. Program Kariera, Drzwi do Karier, czy programy oferowane bezpośrednio przez firmy. Wystarczy skorzystać, np. z wyszukiwarki Google, gdzie po wpisaniu frazy “programy stażowe + miasto” otrzymamy ofertę miejsc.

6. Staże i praktyki za granicą - marzysz o praktykach wakacyjnych zagranicą? To okazja, by zdobyć doświadczenie, zaimponować potencjalnemu pracodawcy, a także podszkolić język obcy. To również bardzo cenny wpis do CV! Stażu zagranicznego możesz poszukać m.in. w ramach Projects Abroad, IAESTE czy Camp America.

7. Media społecznościowe - skorzystaj z ofert dostępnych w social mediach. LinkedIn to najlepsza platforma społecznościowa dla profesjonalistów, od studentów po doświadczonych menedżerów! Czemu więc nie poszukać tutaj stażu lub praktyk? Inne sieci społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram i Twitter, również są dobrymi źródłami. Wiele firm korzysta z mediów społecznościowych, aby ogłaszać oferty pracy i informacje o zbliżających się praktykach.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!