Punkty na studia

Punkty na studia. Jak liczyć i ile ich trzeba mieć, żeby dostać się na wymarzone studia?

Wybór studiów to poważna decyzja, która nierzadko decyduje o rozwoju kariery zawodowej w przyszłości. Niestety nie każdy kandydat na studia będzie miał szansę rozpocząć naukę na wymarzonym kierunku, w tym wypadku należy zgromadzić odpowiednią ilość punktów. Chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo liczyć punkty rekrutacyjne na studia? Zastanawiasz się czym są progi punktowe? Przeczytaj artykuł do końca.

Co to są punkty rekrutacyjne na studia?

Punkty rekrutacyjne na studia to sposób oceny kandydata starającego się o przyjęcie na daną uczelnię wyższą. Liczba punktów uzyskanych przez kandydata zależy od wielu czynników, w tym m.in. wyników egzaminu maturalnego, liczby punktów zdobytych na konkursach przedmiotowych, aktywności pozaszkolnej, a także czasu pracy zawodowej lub wolontariatu.

Progi punktowe - ile trzeba mieć punktów aby dostać się na studia?

Progi punktowe na studia zależą od uczelni, kierunku studiów i rekrutacji. Minimalna liczba punktów, jakie trzeba uzyskać, aby dostać się na studia, zwykle wynosi od 150 do 200 punktów. Jednakże, dla niektórych kierunków i uczelni, minimalna liczba punktów może być znacznie wyższa. Progi punktowe ustalane są na podstawie wyników kandydatów, a także od liczby miejsc na danym kierunku i uczelni.

Jak liczyć punkty na studia w 2023 roku?

Liczenie punktów na studia w 2023 roku będzie przebiegać na podobnych zasadach, co w poprzednich latach. Aby obliczyć punkty, należy uwzględnić wyniki z matury oraz ewentualnie z innych egzaminów, jakie przeprowadza uczelnia.

W przypadku matury punktowane będą wyniki z obowiązkowych przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy) oraz z jednego wybranego przez kandydata przedmiotu rozszerzonego. W zależności od uczelni i kierunku, mogą być też brane pod uwagę wyniki z innych przedmiotów lub osiągnięcia dodatkowe, jak np. udział w konkursach przedmiotowych czy osiągnięcia sportowe. Punkty można obliczyć na podstawie wzoru, który zwykle jest podawany przez uczelnie w regulaminach rekrutacyjnych.

Punkty z matury na studia

Najważniejsze przedmioty egzaminacyjne to język polski, matematyka oraz język obcy, one będą punktowane na podstawie wyników z egzaminu podstawowego lub rozszerzonego. Bardzo często uczelnie biorą do wyliczeń najwyższy wynik maturalny spośród trzech, albo czterech przedmiotów. To dlatego warto zdecydować się na napisanie matury z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Przeliczanie punktów na studia odbywa się z kilku przedmiotów, mimo że maturę można zdawać tylko z jednego dodatkowego przedmiotu. Oznacza to, że w przypadku zdawania egzaminu maturalnego wyłącznie z jednego wybranego przedmiotu, kandydat ma mniejsze szanse na przekroczenie progu punktowego.

Punkty z egzaminów zawodowych

Osoby uczęszczające do technikum oprócz matury, przystępują także do egzaminu zawodowego. Poszczególne uczelnie podczas procesu rekrutacji na studia, biorą pod uwagę wyniki z matury oraz egzaminu zawodowego. Punkty z egzaminów zawodowych są liczone w oparciu o wzory określone przez poszczególne uczelnie. Zazwyczaj uwzględniają one wyniki z egzaminów zawodowych związanych z wybranym kierunkiem studiów.

Za co dostaje się dodatkowe punkty na studia?

Zdobycie dodatkowych punktów na studia może być bardzo pomocne w procesie rekrutacji, gdyż podnosi szansę na przyjęcie na wybrany kierunek. Oto kilka sposobów:

• Konkursy przedmiotowe - zwycięstwo lub dobre miejsce w konkursie przedmiotowym związanym z wybranym kierunkiem studiów.
  • Kwalifikacje sportowe - osiągnięcia sportowe na poziomie krajowym lub międzynarodowym.
  • Języki obce - uzyskanie certyfikatu językowego lub wysokie wyniki na egzaminie z języka obcego.
  • Praktyki zawodowe - odbycie praktyk w dziedzinie związanym z wybranym kierunkiem studiów.
  • Osiągnięcia artystyczne - zwycięstwo lub dobre miejsce w konkursach artystycznych, wystawy prac artystycznych, nagrania muzyczne lub filmy.
  • Wolontariat - aktywność w organizacjach pozarządowych, udział w akcjach charytatywnych.

Czy przy rekrutacji na studia ważne są oceny?

Oceny mają znaczenie przy rekrutacji na studia. W procesie rekrutacji, oprócz wyniku z egzaminu maturalnego, uczelnie biorą pod uwagę także średnią ocen z okresu nauki w szkole średniej oraz oceny z wybranych przedmiotów, które są istotne dla danego kierunku studiów. Oceny mogą wpłynąć na ilość punktów, jakie otrzyma kandydat, co może zdecydować o przyjęciu na wybraną uczelnię. W przypadku kierunków, które wymagają specjalistycznej wiedzy, np. medycyna, prawo czy inżynieria, uczelnie zwykle przywiązują większą wagę do wyników z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka czy chemia.

Wybór studiów to jedno, druga sprawa to zdobycie odpowiedniej ilości punktów, aby móc rozpocząć naukę na wybranym kierunku. Niemniej jednak nie warto się poddawać, szczególnie jeżeli zależy nam na rozwijaniu się w konkretnej dziedzinie.