Co możesz robić po ukończeniu studiów związanych z psychologią? Ścieżki kariery warte rozważenia

Psycholog kliniczny

Jedną z klasycznych dróg, na które decydują się absolwenci, jest psychologia kliniczna oraz psychologia osobowości. To właśnie specjaliści z tego zakresu oceniają, diagnozują i leczą klientów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, trudnościami, kryzysami, konfliktami czy stresem. Zazwyczaj pracują w szpitalach, klinikach zdrowia psychicznego lub gabinetach prywatnych. Znajdują możliwość zatrudnienia także w poradniach wsparcia i interwencji kryzysowej, małżeńskich czy rodzinnych.

Chociaż psychologia kliniczna jest największym pojedynczym obszarem zatrudnienia w dziedzinie psychologii, nadal istnieje wiele miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów. To opcja absolutnie fascynująca i wszechstronna. Może również pracować jako terapeuta i doradca, np. pomagając ludziom z różnymi problemami, w tym małżeńskimi, rodzinnymi, emocjonalnymi i z nadużywaniem substancji.

Psycholog sądowy lub kryminalny

Psychologowie sądowi wykorzystują swoje wykształcenie w dziedzinie dochodzenia karnego i prawa. Dziś ich zawód stał się jedną z najgorętszych karier psychologicznych, dzięki licznym wizerunkom tychże specjalistów w popularnych filmach, programach telewizyjnych i książkach. Chociaż dziedzina może nie być tak efektowna, jak przedstawiają to media, psychologia sądowa jest nadal ekscytującym wyborem zawodowym z dużym potencjałem rozwoju.

Psychologowie często współpracują z innymi ekspertami w celu zbadania roszczeń ubezpieczeniowych, przeprowadzenia oceny opieki nad dzieckiem i zbadania podejrzeń o maltretowanie dzieci.

Jeśli interesujesz się tą dziedziną psychologii, możesz również rozważyć pokrewną dziedzinę psychologii kryminalnej. Psychologowie kryminalni  wykonują różne obowiązki, takie jak opracowywanie profili przestępców, ocenianie skazanych przestępców w celu określenia ryzyka ponownego popełnienia przestępstwa oraz pomaganie organom ścigania w łapaniu internetowych stalkerów. Dodatkowo, kończąc studia z zakresu psychologii sądowej, zyskujesz także uprawnienia do pełnienia roli biegłego sądowego.

Doradca zawodowy

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz robić po psychologii? Jedną ze ścieżek jest praca doradcy zawodowego. Zwłaszcza dziś, gdy rynek pracy nieustannie się zmienia, wiele osób szuka nowych rozwiązań zawodowych, a nie wie, jaką drogą podążać. Wsparciem okazuje się właśnie doradca. To on pomaga podejmować decyzje dotyczące kariery, wykonuje oceny osobowości, wykorzystuje narzędzia oraz testy, by sprawdzić możliwości osoby poszukującej swojej zawodowej drogi.

Często doradca zawodowy swoją pracę zaczyna od przyjrzenia się zainteresowaniom, historii, wykształceniu i umiejętnościom klienta, aby określić, które kariery są dla niego odpowiednie. Pomaga również klientom pracować nad budowaniem umiejętności, ćwiczeniem rozmów kwalifikacyjnych, ulepszaniem życiorysów i znajdowaniem ofert pracy. Powszechne jest również pomaganie klientom, którzy borykają się z utratą pracy lub stresem związanym z zatrudnieniem.

Psychogeriatra

Czy wiesz, że nasze społeczeństwo starzeje się? To nieuchronny proces, który trudno zatrzymać. Badania US Census Bureau pokazują, że do 2030 r. aż 21 proc. światowej populacji skończy co najmniej 65 lat. To oznacza jedno - zapotrzebowanie na specjalistów ds. geriatrii będzie rosnąć. Z tego powodu psychogeriatra rośnie na znaczeniu, a praca po prostu czeka.

Czym zajmują się psychogeriatrzy? Robią wszystko, by zapewnić osobom starszym zdrowie psychiczne na najwyższym poziomie. Współpracują z pacjentami słabszymi, niekiedy z zaburzeniami poznawczymi. Często zapewniają też odpowiednie warunki do pracy terapeutycznej, aktywizują seniorów czy wspierają w codziennych zadaniach.

Neuropsycholog

Jeżeli fascynuje cię ludzki mózg, ale też takie tematy jak neuroanatomii czy neurobiologia - doskonałym wyborem będzie specjalizacja z zakresu neuropsychologii. To praca, która łączy dziedzinę psychologii, neurologii oraz biologii ludzkiej. To absolutnie fascynująca dziedzina, która bada zależności między układem nerwowym a wszelkimi procesami poznawczymi, które zachodzą w mózgu.

Neuropsycholodzy wspierają terapię oraz rekonwalescencję pacjentów, którzy mają zaburzenia neurologiczne, powstałe w wyniku np. udaru mózgu, urazów głowy, afazji, chorobom jak Alzheimer czy Parkinson. Ale nie tylko! Co ciekawe, neuropsycholodzy stawiają diagnozy i prowadzą niekiedy terapię dla dzieci z trudnościami szkolnymi, cierpiącymi na dysgrafię czy dysleksją, z nadpobudliwością czy chorobami ogólnorozwojowymi.

Psycholog sportowy

Psychologowie sportowi przede wszystkim w swojej pracy koncentrują się na psychologicznych aspektach sportu. Działają wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie - zarówno w zakresie zawodowego sportu, jak i tego amatorskiego. Wspierają, w takich tematach jak motywacja, wydajność, praca zespołowa i kontuzje.

Dwa główne obszary psychologii sportu koncentrują się na pomocy w poprawie wyników sportowych lub wykorzystaniu sportu do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Psychologowie sportowi pracują w wielu różnych środowiskach, w tym na uniwersytetach, szpitalach, ośrodkach sportowych, prywatnych gabinetach konsultingowych i ośrodkach badawczych.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz karierę w psychologii?

Jak widać, możliwości zatrudnienia w psychologii mogą być dość zróżnicowane. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie różnych opcji i dowiedz się więcej o tym, co jest wymagane, aby wejść w świat tych zawodów. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś dość zaangażowany i masz motywację potrzebne do codziennego mierzenia się z taką pracą. Znalezienie odpowiedniej kariery w psychologii wymaga starannego planowania. Ważne jest, aby wcześnie zacząć myśleć o tym, co możesz chcieć zrobić. W ten sposób możesz zacząć planować swoją mapę edukacyjną, aby osiągnąć swoje cele zawodowe.