Zarządzanie projektami - czy to zawód przyszłości?

Zarządzanie to dziedzina bardzo rozległa, a jednym z jej elementów jest zarządzanie projektami. Coraz więcej osób wykonuje ogrom pracy opartej m.in. na wiedzy projektowej. Czy w przyszłości będziemy potrzebować „profesjonalnych” kierowników projektów? A może ludzi, którzy po prostu zarządzają projektami? Pozostaje również pytanie - czy zarządzanie projektami to zawód przyszłości, w który warto zainwestować?

Czym zajmują się specjaliści ds. zarządzania projektami

Kariera w zarządzaniu projektami to niezwykle fascynujący wybór. Tradycyjnie zarządzanie projektami wywodzi się z dyscypliny bardzo skoncentrowanej na zadaniach, jednak zarządzanie zmianą staje się dziś ważnym zestawem umiejętności kierowników projektów.

Czym dokładnie zajmują się specjaliści ds. zarządzania projektami? Przede wszystkim zarządzanie projektami zakłada planowanie, organizowanie, zabezpieczanie, kontrolowanie oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Ale nie tylko! Osoby specjalizujące się w zarządzaniu projektami określają strategie rozpoczęcia projektu, oceniają i rozumieją wymagania projektu, analizują i zatrudniają wymaganych specjalistów oraz monitorują postęp prac.

Przyszłość zarządzania projektami

Kierownicy projektów są zawsze poszukiwani - bez względu na branżę. Project Management Institute w 2017 r. przygotował raport, z którego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat popyt na kierowników projektów będzie rosnąć coraz szybciej. PMI podaje, że do 2027 r. Pracodawcy będą potrzebować prawie 88 mln osób na stanowiskach związanych z projektami. Morał? Globalne zapotrzebowanie na kierowników projektów rośnie. Najwięcej specjalistów będzie co prawda potrzebnych w Chinach i Indiach, ale wzrost zapotrzebowania wystąpi także w Polsce!

Dlaczego warto rozważyć studiowanie zarządzania projektami?

Podobnie jak w przypadku wielu innych zawodów, tak i przy zarządzaniu projektami wymaga się od osoby zajmującej to stanowisko różnorodnych umiejętności, aby odnieść sukces. Oprócz zdolności organizacyjnych kierownicy projektów powinni również skutecznie rozwiązywać problemy, posiadać ponadprzeciętne umiejętności matematyczne i jasną umiejętność komunikowania się.

Jakie są główne powody, dla których warto studiować zarządzanie projektami?

  • Zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże! A spodziewane jest, że… liczba ofert pracy na rynku będzie tylko rosnąć. To zawód, który ma przyszłość!
  • To rynek, który nieustannie się zmienia, więc trzeba być na bieżąco, dokształcać się - więc to zawód dla osób, które nie lubią stać w miejscu.
  • Menedżerowie projektów są potrzebni w wielu różnych branżach. Chociaż dość powszechnie są “wybierani” do branży IT, to jednak praca zorientowana na projekty jest również powszechna w usługach biznesowych, naftowo-gazowych, finansowych. Poszukuje się ich także do pracy na rynku ubezpieczeniowym, produkcyjnym, budowlanym i użyteczności publicznej - na całym świecie.
  • Nie mamy, co ukrywać, ale wybierając przyszły zawód… często bierze się pod uwagę zarobki! W przypadku specjalistów ds. zarządzania projektami - wynagrodzenie stoi na bardzo wysokim poziomie! Przeciętnie jako manager projektu można liczyć na pensję w granicach od 5300 do 8570 zł miesięcznie.
  • Studiowanie pomaga przyszłym kierownikom projektów zdobyć różne umiejętności potrzebne do wykonania wielu zadań wymaganych do wykonania pracy.
  • Istnieje wiele możliwości rozwoju - można robić dodatkowe certyfikaty. Dwa najpopularniejsze certyfikaty zarządzania projektami to Agile i PRINCE2™. Wysoko doświadczeni, wyspecjalizowani, certyfikowani kierownicy projektów mogą spodziewać się dwukrotności pensji osób początkujących - lub więcej.
  • Menedżerowie projektów mogą naprawdę coś zmienić. Mają bezpośredni wpływ nie tylko na morale, ale także na wyniki finansowe firmy. Oprócz godnej pozazdroszczenia pensji to całkiem niezła nagroda.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!