Zmiana kierunku studiów

Zmiana kierunku studiów. Kiedy jest możliwa i dlaczego warto ją zrobić?

Choć przy wyborze kierunku studiów może wydawać się, że jest on tym właściwym, to po rozpoczęciu studiowania czasami okazuje się, że był to całkowicie nietrafiony wybór.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zmiana kierunku studiów na inny, który będzie odpowiedniejszy. Pojawia się jednak pytanie, kiedy i jak zmienić kierunek studiów? I czy można zmienić kierunek studiów w trakcie roku akademickiego? Dzisiaj postaramy się wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące zmiany kierunku studiów. Zobacz też przyszłościowe kierunki studiów.

Kiedy można zmienić kierunek studiów?

Zmiana kierunku na studiach teoretycznie wchodzi w grę, ale praktycznie nie zawsze jest możliwa. Warunki tej zmiany mogą nieco różnić się w zależności od uczelni, jednak w skrócie można powiedzieć, że jest kilka opcji. Jak zmienić kierunek studiów?

Zmiana kierunku studiów po pierwszym semestrze

Kierunek studiów najlepiej zmienić najszybciej jak to możliwe, czyli jeszcze w trakcie trwania lub od razu po pierwszym semestrze. Po tych kilku miesiącach studiowania ma się już bowiem świadomość, że to nie dla nas, a przepisując się na inny kierunek w tym czasie, często jest jeszcze szansa, by kontynuować naukę z całym rokiem, a zaległości stopniowo nadrabiać we własnym zakresie.

Zmiana kierunku studiów po pierwszym roku

Niekiedy zmiana kierunku studiów po pierwszym semestrze nie jest jednak możliwa do przeprowadzenia. Wtedy nadal można zdecydować się na zmianę kierunku studiów po pierwszym roku, ponownie przechodząc proces rekrutacji w kolejnym roku akademickim.

Zmiana kierunku na studiach magisterskich

Odpowiadając na pytanie, kiedy można zmienić kierunek studiów, trzeba uwzględnić też możliwość przepisania się po ukończeniu I stopnia. Nie ma bowiem przymusu kontynuowania nauki na obranym początkowo kierunku na studiach magisterskich. Tutaj jednak trzeba brać pod uwagę fakt, że niektóre kierunki rozpoczynają się w semestrze zimowym, a inne już w letnim.

Przepisy prawa

Ogólnie sposób zmiany kierunku studiów i uczelni opisany jest w Ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym. Chcąc poznać szczegółowe informacje na ten temat, trzeba zapoznać się z przepisami uczelnianymi, w tym z regulaminem studiów.

Podanie o zmianę kierunku studiów – jak napisać?

Nie trzeba zbytnio zastanawiać się, jak napisać podanie o zmianę kierunku studiów, wystarczy skorzystać z gotowego wzoru, który znaleźć można bez problemu w internecie. O pomoc w napisaniu takiego podania można poprosić również pracownika dziekanatu. W dokumencie należy uzupełnić wszystkie niezbędne informacje o sobie, zawrzeć stosowną prośbę i odpowiednio ją uargumentować.

Jak przenieść się na inny kierunek studiów?

Gdy decyzja o zmianie kierunku została podjęta, warto zastanowić się, jak zmienić kierunek na studiach. Trzeba napisać wspomniane wyżej podanie o zmianę kierunku studiów i skierować je do osoby wskazanej w regulaminie studiów. Dokument należy złożyć zarówno na dotychczasowej uczelni lub dotychczasowym wydziale, jak i tej/tym, na którą/który chcemy się przenieść.

Dlaczego warto zmienić kierunek studiów?

Zmiana kierunku studiów w trakcie roku na pewno musi być dobrze przemyślana. Choć jest wiele argumentów „za”, to dotyczą one jedynie przypadków, gdy kierunek rzeczywiście nie jest trafiony. Przykładowo po rozpoczęciu studiowania i przeanalizowaniu możliwości po ukończeniu studiów może okazać się, że perspektywy są kiepskie. Wtedy zmiana studiów po pierwszym semestrze na taki, który da lepsze perspektywy, może okazać się naprawdę dobrym pomysłem. To odpowiedni moment na szybkie przekwalifikowanie się, jak i poszerzenie już zdobytych umiejętności oraz kompetencji.

Praktyczne wskazówki

Wystosowując prośbę o zmianę kierunku studiów, zwykle trzeba ją odpowiednio uargumentować. Uzasadnienie swojej decyzji powinno być krótkie i zwięzłe, a do tego wiarygodne i przekonujące.

Warto też zasięgnąć porady osób, którym udało się zmienić kierunek celem dowiedzenia się, jak tego dokonały. Być może udzielą kilku cennych wskazówek z tym związanych, a przy okazji dodadzą, czy im się to opłaciło i czy są zadowolone ze swojej decyzji.