zalety studiowania informatyki

4 zalety studiowania informatyki, o których musisz wiedzieć

Studia informatyczne to kierunek prestiżowy, który od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Chociaż studia nie są łatwe i nie każdy student kończy ten kierunek, to bez wątpienia warto rozważyć studiowanie informatyki. Poznaj 4 zalety studiowania informatyki.

Rozwijasz kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów

Studia informatyczne to nie tylko nauka języków programowania, algorytmów, dzięki nim nabywasz szereg innych umiejętności, które przydadzą Ci się także w życiu prywatnym. Być może zabrzmi to banalnie, ale informatyka nauczy Cię jak efektywnie przyswajać wiedzę. Poza tym rozwija kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Można powiedzieć, że studia informatyczne uczą myśleć, ale na trochę innym poziomie. Tworzenie aplikacji, branie udziału w projektach badawczych, pozwoli Ci uwolnić swoją kreatywność i pomysłowość. Informatyka jest kierunkiem, który stawia przed studentami różnego rodzaju wyzwania, co wymaga dużej elastyczności i zdolności przewidywania przyszłości. W ten sposób nauczysz się rozwiązywania problemów na różnych płaszczyznach.

Studiowanie informatyki to nie tylko sposób na zdobywanie konkretnych umiejętności technicznych, ale także rozwijanie innych umiejętności w tym kreatywności.

Masz wpływ na społeczeństwo i świat

Informatyka to bardzo szeroka dziedzina, która może mieć realny wpływ na ludzi oraz świat. Innowacje technologiczne są w stanie rozwiązywać różnego rodzaju problemy globalne. Tak więc studiując informatykę, masz szansę mieć realny wpływ na społeczeństwo i to na całym świecie. Informatyka daje ogromne możliwości, projekty związane ze sztuczną inteligencją mogą wspomagać diagnostykę medyczną, nowoczesne systemy informatyczne mogą wspierać pracę zdalną, przyśpieszać dostęp do opieki zdrowotnej czy monitorować środowisko.

Szybki rozwój technologii ma duży wpływ na ludzi, w ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost znaczenia informacji oraz usług elektronicznych. Informatyka ma znaczenie także w rozwoju miast, rolnictwa, transportu, produkcji, znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie życia. Jak widać studiowanie informatyki to nie tylko możliwość pracy w ciekawym środowisku, ale także duża szansa na aktywny udział w kształtowaniu przyszłości świata.

Masz duże możliwości zawodowe

Studiowanie informatyki daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego. W obecnych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka i jest wszechobecna. Studiując taki kierunek, możesz mieć pewność, że bez większych problemów znajdziesz dobrze płatną pracę. Co więcej, bardzo często pracodawca sam do Ciebie przyjdzie. Wiele uczelni współpracuje z dużymi, międzynarodowymi firmami oferującymi szkolenia i kursy. Niektóre cykle szkoleń trwają nawet przez cały semestr – jest to dobra szansa na zdobywanie wiedzy od praktyków i znalezienie dobrego stażu po studiach.

Studiując inne kierunki niż informatyka, zazwyczaj po studiach musisz rozpocząć aktywne szukanie zatrudnienia poprzez wysyłanie CV oraz listów motywacyjnych. Po informatyce często bywa tak, że firma sama się do Ciebie odezwie z propozycją współpracy. Jednym słowem studiowanie informatyki po prostu się opłaca, gdyż nie musisz martwić się, że skończysz na bezrobociu. Możesz pracować jako analityk danych, programista, specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego, inżynier oprogramowania. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Możesz pracować i uczyć się jednocześnie

Studia informatyczne wcale nie oznaczają 3,5 roku intensywnej nauki bez możliwości podjęcia zatrudnienia w ich trakcie. Chociaż studia na kierunku informatycznym są dosyć trudne, bo niektóre specjalistyczne dziedziny wymagają znajomości matematyki na zaawansowanym poziomie, sztucznej inteligencji czy grafiki komputerowej, to edukacja informatyczna jest dosyć elastyczna. Co to oznacza? Studenci zazwyczaj już po 2 semestrze decydują się na podjęcie zatrudnienia, chociażby na pół etatu. Pracę zazwyczaj można wykonywać zdalnie w wolnym czasie, jest to także dobrym czas do tego, aby brać udział w kursach online czy projektach open source, co pozwala na pogłębianie wiedzy w danej dziedzinie. Informatyka to dziedzina, w której na pierwszym miejscu mimo wszystko liczy się portfolio oraz umiejętności praktyczne, a nie formalne wykształcenie. Jeżeli chcesz budować ścieżkę kariery w danej dziedzinie, ucz się systematycznie i korzystaj z dostępnej, bezpłatnej wiedzy. Im szybciej podejmiesz pracę, tym lepiej.

Informatyka to bardzo wartościowy kierunek, chociaż nie trzeba studiować 3,5 roku, aby móc pracować w zawodzie. W tym wypadku jednak to sam student musi być zmotywowany i chętny do zdobywania wiedzy w danym obszarze. Studia informatyczne dają wiedzę i odpowiednie narzędzia, które można wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami. W trakcie nauki zdobędziesz wiele umiejętności technicznych, ale także nauczysz się kreatywnego myślenia oraz szybkiego, skutecznego rozwiązywania problemów. To fascynująca droga, która da Ci dużo satysfakcji, a równocześnie przyniesie Ci dobre zarobki.