jak skutecznie chronić dane

Zagrożenia w internecie dla firm – jak skutecznie chronić dane?

Bezpieczeństwo danych jest niezwykle ważne dla każdej firmy. Jakie są największe zagrożenia dla firm i jak im zapobiegać? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź na te pytania.

Czym jest cyberbezpieczeństwo w firmie?

Cyberbezpieczeństwo w firmie obejmuje zagadnienia związane z wiedzą, jak rozpoznawać zagrożenia w internecie, jak ich unikać i jakie zabezpieczenia stosować. Podejście do tego tematu może się różnić w zależności od przedsiębiorstwa, jednak cyberbezpieczeństwo powinno być elementem strategii każdego biznesu działającego online. Niektóre firmy mogą zatrudniać m.in. analityków ds. cyberbezpieczeństwa – ich celem jest minimalizowanie ryzyka cyberataku oraz opracowywanie sposobów, jak unikać zagrożeń w internecie.

Jakie zagrożenia czekają na firmy w internecie?

Jakie zagrożenia czekają na nas w internecie? Współczesne zagrożenia w internecie są bardzo różnorodne – mogą dotyczyć zarówno bezpieczeństwa pojedynczych osób, jak i całych firm. W przypadku przedsiębiorstw są to m.in. ataki DDoS, które powodują „zablokowanie” danego serwera lub innego urządzenia przez zalewanie go ogromną liczbą zapytań. Drugim istotnym obszarem jest tzw. phishing – zagrożenia prywatności w internecie polegające na podszywaniu się pod oszustów w celu wyłudzenia informacji. Nie można pominąć także bezpośrednich ataków na systemy.

Rodzaje zagrożeń internetowych

Jakie są zagrożenia w internecie? Należy uważać przede wszystkim na wyłudzanie danych – cyberprzestępcy wykorzystują w tym celu specjalnie przygotowane strony internetowe, które do złudzenia przypominają ich realne odpowiedniki. Taka technika jest wykorzystywana m.in. przy podszywaniu się pod banki. Istotne rodzaje zagrożeń w internecie to także wykradanie danych osobowych powiązanych z różnymi kontami.

Wirusy to kolejne ważne zagrożenie w internecie. Mogą one przybierać bardzo różnorodne formy i być przesyłane np. w formie maili czy pobierane podczas odwiedzenia przygotowanej przez hakerów strony internetowej. Warto zwrócić uwagę również na zagrożenia komunikacji w internecie, które polegają głównie na podszywaniu się pod inną osobę w celu wyłudzenia prywatnych informacji.

Jak chronić firmę przed zagrożeniami w internecie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się, jak chronić się przed zagrożeniami w internecie. Podstawą są odpowiednie zabezpieczenia software’owe – warto wyposażyć się m.in. w oprogramowanie, które chroni pocztę i niweluje ataki DDoS. Należy również na bieżąco informować pracowników o zasadach bezpieczeństwa w sieci, dzięki którym można uniknąć najważniejsze zagrożenia w internecie. Wirusy czy wycieki danych nie będą problemem przy odpowiedniej strategii w tym zakresie.

Wśród podstawowych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa online należy m.in. stosowanie solidnej polityki haseł. Dane dostępowe powinny być trudne do odgadnięcia i nigdy nie mogą być zapisane w nieszyfrowanej postaci. Dobrym wyborem dla wielu firm może okazać się wdrożenie menedżera haseł, który pozwoli zachować odpowiednie zasady na tym polu. Warto też pamiętać, by nie klikać podejrzanych linków i weryfikować adresy stron, zwracając uwagę szczególnie na protokół HTTPS. W przypadku dużych przedsiębiorstw dobrym wyborem będzie zatrudnienie analityka ds. cyberbezpieczeństwa, który zadba o odpowiednie przechowywanie prywatnych danych pracowników i firmy.

Kim jest analityk ds. cyberbezpieczeństwa?

Analityk ds. cyberbezpieczeństwa to osoba dysponująca wiedzą o zapobieganiu zagrożeń w internecie. Studia z tego zakresu obejmują wiedzę związaną zarówno z ochroną danych oraz rozpoznawaniem cyberprzestępstw, jak i programowaniem. Zadaniem analityka jest często także wyszukiwanie i usuwanie luk w systemach. Może on również przeprowadzać inscenizowane ataki hakerskie w celu sprawdzania zabezpieczeń firmy. Absolwent kierunku Analityk Cyberbezpieczeństwa może zajmować się analityką bezpieczeństwa w firmie, administrować dane osobowe, chronić wrażliwe dane oraz przeprowadzać szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. To ważna pozycja w każdym przedsiębiorstwie, które szuka odpowiedzi na pytanie, jak zapobiegać zagrożeniom w internecie.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!