psychologia to zawód przyszłości

Coraz większe zapotrzebowanie na psychologów – czy psychologia to zawód przyszłości?

Oceń ten wpis:
(0.0)

Zawrotne tempo życia, presja, natłok informacji – to wszystko sprawia, że wiele osób boryka się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. Jednocześnie w naszym społeczeństwie obserwuje się znaczny wzrost świadomości i zrozumienia dla zaburzeń i chorób psychicznych, przez co widać wzrost zainteresowania usługami psychologów i psychoterapeutów. Czy w tym wypadku psychologię można uznawać za zawód przyszłości?

Rosnące zapotrzebowanie na psychologów

Ponieważ obecnie zmagamy się z wieloma wyzwaniami, z którymi wcześniejsze pokolenia nie musiały się mierzyć, trudno się dziwić, że nasza kondycja psychiczna nie jest najlepsza. Pandemia, presja, coraz większa złożoność życia zarówno w aspekcie zawodowym, jak i prywatnym sprawiają, że coraz częściej szukamy pomocy psychologicznej. Mimo że jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u psychologa była tematem tabu i niewiele osób przyznawało się otwarcie do korzystania z takiego wsparcia, dziś świadomość społeczeństwa w tym kontekście jest duża. Zdajemy sobie sprawę z tego, że należy dbać nie tylko o swoje ciało, ale także zdrowie psychiczne, które jest równie ważne.

Czy studia psychologiczne to dobry wybór?

Zważywszy na to, że rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów, można zakładać, że ten zawód będzie pożądany na rynku pracy. Niemniej jednak, aby być dobrym specjalistą, trzeba posiadać do tego odpowiednie predyspozycje. Osoba, która myśli o studiach psychologicznych, powinna dobrze przemyśleć swoją decyzję, ponieważ zawód psychologa to nie tylko wiedza teoretyczna. Taki specjalista powinien wykazywać również inne cechy, dzięki którym będzie dobrym fachowcem.

Dobrym psychologiem będą osoby posiadające umiejętności komunikacyjne, czyli takie, które potrafią zarówno jasno i zrozumiale formułować myśli, ale również aktywnie słuchać drugiej osoby. Duże znaczenie w zawodzie psychologa mają także empatia i uważność. Empatia będzie kluczowa, aby psycholog mógł zrozumieć punkt widzenia i doświadczenia drugiej osoby. Natomiast uważność będzie pomocna w wychwyceniu sygnałów, które mogą być kluczowe, na przykład do postawienia diagnozy.

Czy psychologiem może zostać każdy? Z pewnością nie. Chociaż droga do zawodu psychologa jest otwarta dla każdego, warto zastanowić się, czy mamy do jego wykonywania odpowiednie predyspozycje. Taka praca wymaga nie tylko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych, ale także dużej odporności psychicznej i prawidłowego formułowania wniosków.

Jak można zostać psychologiem?

Aby zostać psychologiem, niezbędne jest ukończenie studiów magisterskich lub doktoranckich na kierunku psychologia. Na poszczególnych uczelniach dostępne są różne specjalności, takie jak psychologia kliniczna i osobowości, psychologia biznesu, neuropsychologia. Dzięki temu można wybrać kierunek zgodny ze swoimi zainteresowaniami i celami zawodowymi.

Studia magisterskie są jednolite, co oznacza, że trwają 5 lat i nie są dzielone na licencjackie i magisterskie, jak w przypadku innych kierunków. Bardzo ważne jest zdobycie praktycznego doświadczenia podczas pracy z klientem, dlatego duży nacisk warto położyć na praktyki zawodowe, staże czy wolontariat.

Jak można zostać psychoterapeutą?

Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologia. Kolejnym krokiem po uzyskaniu tytułu magistra jest odbycie podyplomowego szkolenia w zakresie oddziaływań psychoterapeutycznych w zakresie co najmniej 1200 godzin. Ponadto przyszły psychoterapeuta będzie musiał odbyć psychoterapię własną, musi zdobyć również doświadczenie zawodowe i poddawać swoją pracę regularnej superwizji.

W roku 2024 weszła w życie nowelizacja art. 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, zgodnie z którą została wprowadzona definicja pojęcia „psychoterapii” oraz wymagania stawiane osobom wykonującym zawód psychoterapeuty.

Decydując się na ścieżkę kariery jako psychoterapeuta, warto wybrać szkołę posiadającą certyfikację lub rekomendację od stowarzyszeń zrzeszających psychoterapeutów. Dzięki temu można mieć pewność, że nauka będzie kompletna, a zdobywana wiedza i umiejętności pomogą w rozwoju kariery zawodowej.

Czy psycholog to trudny zawód?

Zawód psychologa może dawać dużo satysfakcji. Jednocześnie jest to profesja wymagająca dużego zaangażowania i ciągłego poszerzania wiedzy. Oprócz ukończenia odpowiednich studiów i kursów trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje osobiste do wykonywania zawodu. Podczas swojej pracy psycholog bardzo często konfrontuje się z trudnymi emocjami i sytuacjami życiowymi, które pojawiają się w życiu klientów. To może okazać się bardzo mocno wyczerpujące. W takich sytuacjach specjalista musi wiedzieć, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem, aby nie przenosić ich na życie prywatne. Wbrew pozorom zawód psychologa jest trudny i wymaga od specjalisty dużych pokładów energii, cierpliwości i uważności.

Specjalności z artykułu

Studenci psychologii klinicznej (specjalności studiów psychologicznych) opanowują teoretyczną i praktyczną wiedzę umożliwiającą przeprowadzanie badań diagnostycznych oraz formułowanie opinii potrzebnych do celów leczniczych, terapeutycznych czy orzeczniczych.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zamknij okno