Psychoterapeuta jako kontynuacja zawodu psychologa: czym się zajmuje, jakie studia warto skończyć i jak wygląda ścieżka kariery?

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapeuta to zawód, na który jest ogromne zapotrzebowanie, które stale będzie wzrastać. Dzięki rosnącej świadomości na temat zdrowia psychicznego, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług psychoterapeuty. Jeśli szukasz kariery, dzięki której będziesz mógł pomagać innym - to doskonały wybór. Jaką ścieżkę naukową obrać, aby zostać psychoterapeutą?

Kim jest i czym dokładnie zajmuje się psychoterapeuta?

Prawdopodobnie, wyobrażenia, które posiadasz na temat tego zawodu czy samej  psychoterapii w znacznym stopniu pokrywają się z rzeczywistością. Psychoterapeuta to wykwalifikowany w tym kierunku (zazwyczaj) psycholog, a więc osoba, która ukończyła studia jednolite magisterskie na kierunku psychologia. Zajmuje się prowadzeniem terapii oraz stawianiem diagnozy.

Nie jest jednak tak, że każdy psychoterapeuta będzie taki sam - mogłoby się wydawać, że nie ma zbyt dużej różnicy odnośnie tego, jakiego psychoterapeutę pacjent zdecyduje się wybrać. Nic bardziej mylnego! Psychoterapeuci prowadzą terapię w różnych nurtach, a więc pacjent powinien zapoznać się z kierunkiem, w którym pracuje jego potencjalny psychoterapeuta, zanim zdecyduje się na wizytę.

Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra - czy to ten sam zawód?

Często zdarza się, że terminy "psychoterapeuta", "psycholog" i "psychiatra" są ze sobą mylone, a nawet używane zamiennie. Jest to duży błąd. Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne. Psychiatra to osoba po studiach lekarskich ze specjalizacją w psychiatrii. Jako jedyny ze wszystkich wymienionych zawodów, ma uprawnienia do przepisywania leków.

Zawód psychoterapeuty. Czy jest to droga odpowiednia dla wszystkich absolwentów psychologii?

Zastanawiasz się, czy zawód psychoterapeuty będzie dla Ciebie dobry i kto w ogóle może zostać psychoterapeutą? Odpowiedź jest jedna - to zależy. Oczywistym jest fakt, że należy mieć pewne "predyspozycje", aby odpowiednio wykonywać zawód psychoterapeuty.

Co warto wiedzieć? Dobrze by było, gdyby kandydat do roli psychoterapeuty był osobą empatyczną, lubiącą kontakt z drugim człowiekiem, czerpiącą satysfakcję z pomagania innym. Poza tym, zarówno do nauki, jak i do samego wykonywania zawodu, nie trzeba spełniać określonych wymagań. Tak więc, jeśli spełniasz wyżej wymienione cechy, nic nie stoi na przeszkodzie!

Jak wygląda ścieżka kształcenia na psychoterapeutę?

Jak zostać psychoterapeutą? Czy psychoterapeuta musi być psychologiem? Jak już wyżej było wspomniane, psychoterapeutą może nazwać się osoba, która ukończy pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologii. Warto wybrać uczelnię, która posiada program nauczania opracowany w oparciu o stosowane obecnie standardy kształcenia, które są ustalane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Właśnie taką szansę stawia przed studentami Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. Na WSB-NLU kandydat ma do wyboru specjalności: psychologia kliniczna i osobowości, psychologia biznesu oraz neuropsychologia. Każda specjalność będzie odpowiednia, jednak będąc od razu ukierunkowanym na zawód psychoterapeuty, najlepiej będzie postawić na psychologię kliniczną i osobowości i neuropsychologię.

Ponadto, nie martw się, jeżeli do tej pory studiowałeś na innej uczelni i chciałbyś się przenieść. WSB-NLU umożliwia przeniesienie się studenta wraz z transferem ocen.

Jak dostać się na studia psychologiczne?

W przypadku rekrutacji na WSB-NLU wystarczy jedynie zdana matura i złożenie odpowiednich dokumentów. Psychologia jest kierunkiem, na który w większości uczelni bardzo trudno się dostać; progi punktowe są wysokie, podobnie jak liczba kandydatów. Na szczęście, na tej uczelni nie ma takiego problemu. Warto jednak pamiętać, że chętnych na dostanie się na uczelnię jest naprawdę wielu! A decyduje kolejność zgłoszeń, więc… kto pierwszy ten lepszy!

Psychoterapeuta studia. Jak wyglądają studia psychologiczne

Student na WSB-NLU kontynuuje naukę przez pięć lat, podczas których zdobywa szeroką wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z dziedziny psychiki ludzkiej, jej zaburzeń i mechanizmów. Program studiów został skonstruowany w sposób umożliwiający solidne przygotowanie do wykonywania zawodu psychoterapeuty, superwizora, coacha czy innych prac ściśle związanych z psychiką ludzką. Kierunek realizowany jest w trybie:

• stacjonarnym
  • niestacjonarnym
  • interaktywnym - RealTime Online, odbywającym się przez platformę CloudA™. Wiele uczelni w wyniku pandemii było zmuszone do przejścia na zdalny tryb nauczania, tymczasem WSB-NLU działa w ten sposób od lat, a więc ma spore doświadczenie w prowadzeniu zajęć na odległość.
    Czteroletnia szkoła psychoterapii i dodatkowe kształcenie, które przygotuje Cię do zawodu
    Następnym krokiem, po studiach, jest czteroletnia szkoła psychoterapii, która pozwala zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu. W trakcie zajęć należy wybrać dowolny nurt, który pozwoli prowadzić psychoterapię. Do najpopularniejszych należą m.in: psychoanalityczny, Gestalt, psychodynamiczny, integratywny czy poznawczo-behawioralny.

Jak rozwijać swoje umiejętności jako psychoterapeuta?

Ponadto, aby być dobrym psychoterapeutą, nie należy spoczywać  na laurach i zatrzymać swoje kształcenie po studiach i szkole psychoterapii, dodatkowo dobrze będzie poszerzać swoje kompetencje za pomocą kursów i studiów podyplomowych. Im więcej wiesz, tym bardziej jesteś w stanie pomóc pacjentom. Zapoznaj się z ofertą psychologicznych studiów podyplomowych i kursów na WSB-NLU.