Czym się różni psycholog od psychiatry

Czym się różni psycholog od psychiatry?

W razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem psychicznym można poszukać pomocy u specjalisty. W diagnostyce i leczeniu zaburzeń o podłożu psychicznym kluczową rolę odgrywa tak naprawdę trzech specjalistów: psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Choć przyświeca im wspólny cel: pomóc pacjentowi, to odgrywają zupełnie inne role w tym zakresie i różni ich sposób działania. Psychiatra vs. psycholog – czym się różni psychiatra od psychologa? Od czego jest psychoterapeuta? Wyjaśniamy!

Psycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Jako pierwszego na tapet weźmy psychologa. W ten sposób tytułować się może osoba, która ukończyła trwające 5 lat studia na kierunku psychologia i odbyła podyplomowy staż zawodowy. Za sprawą zdobytej wiedzy dotyczącej ludzkiego umysłu, zachowań i procesów psychologicznych psycholog może właściwie zdiagnozować pacjenta oraz udzielić mu profesjonalnej pomocy psychologicznej. Ponadto w obszarze jego działań leży prowadzenie psychoterapii, wydawanie specjalistycznych opinii czy orzekanie, np. w procesach sądowych.

Psychiatra / psychoterapeuta – kim jest i czym się zajmuje?

Specjalistą, który często jest mylony z psychologiem jest psychiatra. To absolwent 6-letnich studiów medycznych, który odbył kilkuletnią specjalizację z zakresu psychiatrii. W praktyce zatem psychiatra jest lekarzem zajmującym się badaniem, diagnostyką i leczeniem zaburzeń oraz chorób o psychicznym podłożu.

Oprócz psychiatry niebagatelną rolę w walce z problemami psychicznymi odgrywa także psychoterapeuta. Jest to osoba, która w pierwszej kolejności ukończyła studia wyższe (np. psychologiczne lub medyczne), a następnie odbyła szkolenie z psychoterapii. Psychoterapeuci najczęściej specjalizują się w wybranej tematyce i prowadzą terapie w jej obrębie.

Psychiatra vs. psycholog – czym się różnią te zawody?

Choć nazwy specjalistów od zdrowia psychicznego są do siebie dość podobne, to w praktyce wykonywane przez nich zawody zupełnie się od siebie różnią. Jest to zatem dobry moment, aby powiedzieć sobie, jaka jest różnica między psychologiem a psychiatrą.

Na początku należy wyraźnie podkreślić, że zarówno psycholog, jak i psychiatra zajmują się opieką nad pacjentami z problemami o podłożu psychicznym. Czym więc się różni psycholog od psychiatry? Ze względu na inne wykształcenie wymienieni specjaliści mają też inne uprawnienia. Psycholog może przeprowadzić diagnozę psychologiczną, opiniować i świadczyć pomoc psychologiczną, natomiast psychiatra zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych poprzez dobór farmakoterapii, wystawiając zwolnienia z pracy czy kierując do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych.

Z czym do psychologa, a z czym do psychiatry?

Skoro wskazaliśmy już sobie najważniejsze różnice między psychologiem a psychiatrą, dobrze jest teraz jeszcze powiedzieć, z jakimi problemami powinno się udać do psychologa, a które są wskazaniem do konsultacji z psychiatrą.

Wizytę u psychologa warto odbyć przede wszystkim w przypadku bieżących problemów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jest to dobry krok zawsze wtedy, gdy czujemy, że mamy problem ze zdrowiem psychicznym.

Odbycie konsultacji z psychologiem jest też rozsądnym rozwiązaniem, gdy nie jest się pewnym, jaki specjalista nam pomoże. Jeżeli okaże się, że nasz problem wykracza poza kompetencje psychologa, ponieważ będzie on podejrzewać np. chorobę psychiczną, i konieczne będzie leczenie, to wtedy z pewnością skieruje nas do psychiatry.

Jak zostać psychologiem?

Chcąc zostać psychologiem, trzeba ukończyć kierunek studiów o nazwie psychologia. Są to 5-letnie jednolite studia magisterskie kończące się pisaniem i obroną pracy magisterskiej. Absolwent psychologii powinien ponadto ukończyć trwającą kilka lat specjalizację podyplomową z wybranego nurtu psychologii (np. psychologii klinicznej, dziecięcej, rozwojowej, pracy, biznesu, społecznej, sądowej, sportu, reklamy, zdrowia, neuropsychologii czy psychoonkologii).