Opinia na temat pracy w księgowości bywa różna. Jedni uważają, że trzeba być wybitnym specjalistą, aby wykonywać powierzone obowiązki, inni, że to totalnie nudne zajęcie. Jaka jest prawda? Dość złożona. Choć bez wątpienia niezbędne jest wykształcenie wyższe w tej dziedzinie, to jednak praca, jaką później otrzymamy, w dużej mierze zależy od naszych preferencji i umiejętności.
Stanowiska w księgowości to nie tylko główna księgowa. Pracując w takim dziale, można być fakturzystą, którego zadaniem jest rejestrowanie faktur w systemie. Tego typu zajęcie wymaga skrupulatności, jednak jest dość proste, zatem może je wykonywać niemal każdy.
Co robi księgowy?
Praca w księgowości opiera się na wyliczeniach, rachunkach i prowadzeniu rozliczeń z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, czy KRUS-em. Lista zadań jest mocno zróżnicowana i zależy od tego, czy prowadzimy własne biuro rachunkowe, czy też jesteśmy pracownikiem w księgowości.
Istotne jest także to, na jakim etapie jesteśmy i jakie stanowisko otrzymamy. Przede wszystkim należy ukończyć studia biznesowe na kierunku ekonomia lub finanse i rachunkowość. Osoba bez doświadczenia może ubiegać się o pracę na stanowisku młodszego specjalisty.
Jak zacząć pracę w księgowości?
Jeśli zastanawiamy się jak zostać księgowym, przede wszystkim należy zacząć od wykształcenia. W tym celu najlepiej wybrać studia o profilu rachunkowym. Niektórzy próbują swoich sił zaraz po szkole średniej, w której wybrali klasę matematyczną lub kończyli szkołę ekonomiczną. Jednak to nie wystarczy. Aby móc pracować w księgowości konieczna jest również wiedza w zakresie różnorodnych programów służących do obsługi zadań w rachunkowości.
Osoby, które nie mają wykształcenia wyższego, korzystają także z kursów księgowości. Nieodzownym elementem jest również znajomość Ustawy o rachunkowości oraz wielu nieustannie zmieniających się przepisów.
Dlatego, jeśli chcemy zacząć pracę w księgowości, najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie studiów. Warto zaznaczyć, że kandydaci posiadający wykształcenie wyższe nie tylko mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie, ale także większy wybór wśród dostępnych ofert.
Jeśli jednak jesteś absolwentem wyższej uczelni i nie wiesz, jak zacząć pracę w księgowości, to poszukaj ofert dla młodszych specjalistów. W ten sposób firma lub instytucja daje ci możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Co więcej, powierzone obowiązki nie będą przytłaczające i trudne a z czasem nauczysz się coraz więcej i dostaniesz ciekawsze zadania.
Jakie studia są wymagane w księgowości?
Jak zostać dobrym księgowym? Przede wszystkim należy mieć dobre wykształcenie. Żaden kurs nie jest w stanie przekazać tak wiele niezbędnej wiedzy oraz nauczyć analitycznego myślenia. Wyższe wykształcenie poszerza horyzonty.
Różnorodność przyswajanej wiedzy, jej poziom i jakość sprawiają, że absolwent, który rozpoczyna pracę w księgowości, jest bardziej odporny na stres, ponieważ wie, na czym polegać będzie jego praca.
Kolejnym atutem ukończenia studiów jest umiejętność aktualizowania nowych przepisów i stosowania ich w praktyce.
Jak zostać dyplomowanym księgowym? Studia na prestiżowej uczelni. To baza, która zapewni przyszłemu księgowemu, uzyskanie niezbędnej wiedzy. Dyplomowany księgowy to osoba, która jest absolwentem studiów o profilu rachunkowym. Mogą to być takie kierunki jak Ekonomia, Zarządzanie lub Finanse i Rachunkowość.
Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University ma w swojej ofercie wiele ciekawych rozwiązań. Studiując Zarządzanie, możemy wybrać spośród 9 specjalizacji. Jedną z nich jest Specjalista ds. rachunkowości i finansów. Są to studia I stopnia, które możemy zrealizować w formie stacjonarnej, zaocznej, a także interaktywnej.
To nie wszystko, jeśli interesują nas studia podyplomowe, to WSB-NLU ma wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Nauka trwa zaledwie dwa semestry, a ukończenie studiów daje przepustkę do zostania księgowym.
Ogromnym atutem studiowania na WSB-NLU z siedzibą w Nowym Sączu jest fakt, iż uczelnia w swoim programie skupia się na tym, aby wiedzę przekazywali najlepsi specjaliści pracujący w konkretnym zawodzie. Dzięki temu absolwent nie tylko poznaje teorię, ale przede wszystkim wie, na czym polega praca i jak zastosować zdobyte wykształcenie w praktyce.
Ile zarabia księgowa?
Skoro wiemy już, jak zostać księgowym w Polsce, warto pochylić się nad zarobkami. To ile zarobimy, zależy od poziomu wykształcenia oraz doświadczenia. Dlatego przeanalizujemy wynagrodzenie w kilku poszczególnych szczeblach.
Fakturzystka lub fakturzysta zarabia najmniej. Poziom wynagrodzenia zazwyczaj wynosi około 3 000 złotych.
Młodszy księgowy, młodszy specjalista ds. księgowości. Widełki na tym stanowisku wynoszą od 5 000 do 6 000 złotych.
Samodzielny księgowy może zarobić średnio od 6 500 do 9 500 złotych.
Wynagrodzenie Główny księgowego wynosi średnio od 7 000 do 10 000. Jednak w dużych przedsiębiorstwach możemy liczyć na wypłatę rzędu od 15 000 do 20 000 złotych.
Jakie są stanowiska w księgowości?
Wiemy, jak zostać księgowym krok po kroku, jakie studia są niezbędne oraz ile możemy zarobić. Analogicznie dla wymienionych stanowisk, które mogą liczyć na większe lub mniejsze wynagrodzenie, łatwo wymienić stanowiska w księgowości.
Najniższe rangą i często nie wymieniane przez wielu jest stanowisko fakturzysta. Prawdopodobnie dlatego, że jego obowiązki w wielu przypadkach przejmuje młodszy specjalista. Jednak niektóre firmy i korporacje zatrudniają osoby na tę posadę ze względu na znaczną ilość wpływającej korespondencji, która musi zostać wprowadzona do systemu.
Kolejne stanowiska wyglądają następująco:
- Młodszy Specjalista,
- Samodzielny Księgowy,
- Główny Księgowy,
- Dyrektor Finansowy.
Na czym polega praca księgowego? Jakie są jego obowiązki i zadania?
Co robi księgowa? Studia skończone, więc zaczynasz szukać pracy, ale zastanawiasz się, jakie będą twoje obowiązki? Wiele zależy od zajmowanego stanowiska. Jako świeżo upieczony absolwent najczęściej możesz liczyć na posadę młodszego księgowego. Oto przykładowy zakres obowiązków:
- nadzór nad obiegiem dokumentów,
- weryfikacja, rejestrowanie i księgowanie faktur,
- przygotowywanie przelewów bankowych,
- księgowanie wyciągów,
- pomoc przy raportowaniu i tworzeniu bilansu.
Bardziej zaawansowane umiejętności księgowej, większe doświadczenie, znajomość stale zmieniających się przepisów sprawia, że możemy mówić o stanowisku samodzielnej księgowej.
Co robi samodzielna księgowa? Przede wszystkim zakres jej obowiązków jest znacznie większy niż osób, które dopiero rozpoczynają pracę. Oto przykładowe zadania:
- współpraca z zewnętrznymi instytucjami takimi jak ZUS, KRUS, US, NBP, GUS,
- sporządzanie deklaracji podatkowych,
- przygotowywanie sprawozdań i raportów,
- udział w sporządzaniu sprawozdań finansowych,
- prowadzenie ewidencji księgowych,
- kompleksowa obsługa firm pod kątem rozliczeń podatkowych i ubezpieczeniowych,
- dekretowanie i księgowanie dokumentów,
- księgowanie i wyliczenia rezerw, rozliczeń międzyokresowych kosztów,
- księgowanie i wyliczenia wycen walutowych, podatku odroczonego.
Skoro wiemy już, co robi księgowa na niższym i wyższym stanowisku, przeanalizujmy także zakres obowiązków głównej księgowej. Przede wszystkim tego typu posada wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.
Jakie są obowiązki głównej księgowej? Oto przykładowe zadania:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości
- całościowe prowadzenie rachunkowości danej jednostki,
- bieżąca analiza kondycji firmy,
- obsługa finansowa dotacji,
- sporządzanie miesięcznych raportów finansowych dla Zarządu i banków,
- obliczanie podatków,
- sporządzanie deklaracji podatkowych np. PIT, CIT, JPK, VAT,
- analiza i uzgadnianie kont księgowych,
- analiza umów zawieranych przez firmy,
- rozliczanie produkcji,
- dekretowaniu dokumentów związanych z magazynowaniem towaru.
Zakres może się różnić. Wiele zależy od tego, czy pracujemy w instytucji, urzędzie skarbowym, fundacji, firmie, biurze rachunkowym etc.
Dyrektor finansowy. To wyjątkowo odpowiedzialna rola, która często wymaga od kandydata zdania takich egzaminów jak:
- ACCA,
- CIMA,
- biegły rewident.
Jakie są obowiązki dyrektora finansowego? Przykładowy zakres zadań:
- zarządzanie finansami,
- współzarządzanie całym przedsiębiorstwem,
- sporządzanie prognoz, opinii, wyliczeń,
- tworzenie i nadzór strategii finansowej firmy,
- nadzór nad sprawozdaniami finansowymi,
- optymalizacja polityki podatkowej,
- odpowiedzialność za płynność finansową,
- nadzór nad pracą działów księgowości,
- nadzór nad przygotowaniem rocznego budżetu
- optymalizacja struktury kosztów,
- ocena projektów inwestycyjnych,
- współpraca z bankami, ubezpieczycielami, inwestorami, audytorem i organami podatkowymi.
Jakie trzeba mieć kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje do pracy księgowego?
W przypadku każdej branży liczą się kompetencje i predyspozycje pracownika, ta sama zasada obejmuje zawód księgowy. Wymagania są jasne i opierają się na wspomnianym wykształceniu.
Jednak to nie wszystko kandydat, który ubiega się o pracę w księgowości, powinien posiadać następujące umiejętności i predyspozycje:
- kierunkowe wykształcenie,
- analityczne myślenie,
- organizacja pracy,
- komunikatywność,
- skrupulatność,
- rzetelność,
- odporność na stres.
Ile trzeba się uczyć, aby zostać księgowym?
Zawód księgowego bez względu na zajmowane stanowisko wiąże się z odpowiedzialnością. Dlatego niezbędne są wymienione powyżej umiejętności. Zanim rozpoczniemy pracę Ministerstwo Finansów, musi dać nam zielone światło.
Jak zostać certyfikowanym księgowym i ile trzeba się uczyć, aby rozpocząć pracę? Za weryfikację wiedzy i umiejętności kandydata odpowiada Ministerstwo Finansów, które certyfikuje zawód księgowego. Cała procedura opisana jest w Rozporządzeniu z dnia 18 lipca 2002 roku w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zgodnie z przepisami są dwie możliwości otrzymania certyfikatu, który uprawnia do pracy w charakterze księgowego:
- Kandydat posiadający średnie wykształcenie z udokumentowaną dwuletnią praktyką. Zdany egzamin Ministra Finansów.
- Kandydat z wyższym wykształceniem może otrzymać uprawnienia bez zdawania egzaminu. Pod warunkiem udokumentowania trzyletniej praktyki oraz ukończenia studiów na kierunku ekonomia o specjalności rachunkowość lub ukończenie studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości.