Zapisz się i zajmij swoje miejsce już dziś! Rekrutacja na semestr już otwarta! 

PROCES REKRUTACJI
Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Zdobycie tytułu licencjata lub magistra nie dla każdego jest wystarczające. By otrzymać jak najlepsze zatrudnienie, rozwijać swoją karierę lub poszukać całkowicie nowej ścieżki zawodowej, warto postawić na tzw. podyplomówkę. Co dają studia podyplomowe i czym dokładnie są?

Dla niektórych osób studia podyplomowe po licencjacie nic nie znaczą. Inni uważają je za temat mocno kontrowersyjny. Są jednak tacy, dla których studia podyplomowe są przepustką do lepszej kariery, okazją do znalezienia zatrudnienia, uzyskania awansu, czy po prostu powrotu na rynek pracy. Studia podyplomowe dostępne są dla wszystkich osób, które posiadają wyższe wykształcenie - możesz więc rozpocząć je zaraz po obronie licencjatu lub pracy magisterskiej. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Rynek pracy coraz częściej poszukuje wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Dlatego też niesłabnącym zainteresowaniem wśród absolwentów uczelni wyższych cieszą się studia podyplomowe. Tzw. podyplomówki są uzupełnieniem i rozszerzeniem wiedzy oraz umiejętności zdobywanych podczas studiów I i II stopnia. To okazja na wyspecjalizowanie kierunkowe wiedzy zdobytej w okresie studiów. Studia licencjackie, magisterskie czy inżynierskie często obejmują zbyt ogólne zagadnienia, w szczególności w przypadku studiów pierwszego stopnia.

Studia podyplomowe często nie są wybierane przez absolwentów kierunkowo - tj. nie stanowią kontynuacji dotychczasowego wykształcenia. Dlaczego? Ponieważ studia podyplomowe dają zupełnie inną wiedzę, pokazują dodatkowe narzędzia i możliwości. Pozwalają przede wszystkim rozszerzyć to, co już wiemy. Dlatego absolwenci studiów wyższych decydują się na takie studia podyplomowe, które pozwolą im nabyć dodatkowe uprawnienia.

Niektóre studia podyplomowe dają uprawnienia pozwalające m.in.:

  • zasiadać w radach nadzorczych - np. ukończenie studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA) zwalnia z egzaminu dla kandydatów na członków rady nadzorczej.
  • zyskać uprawnienia i tzw. przygotowanie pedagogiczne, czyli otrzymać kwalifikacje, które pozwalają uzyskać świadectwo potwierdzające przygotowanie do nauczania przedmiotów, w ramach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lipca 2020 r.

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe? Przede wszystkim są świetnym przygotowaniem do pracy w konkretnym zawodzie. Pozwalają zdobyć konkretną, wyspecjalizowaną wiedzę, zapewniają dostęp do aktualnych narzędzi pracy, a do tego rozszerzają umiejętności i kwalifikacje. To doskonały pomysł absolutnie dla każdego!

Jakich uprawnień nie zapewniają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe co do zasady nie kończą się nadaniem tytułu naukowego czy zawodowego. Nie zapewniają również prawa do wykonywania zawodu takiego jak lekarz czy prawnik. Przekazują jedynie wyspecjalizowaną wiedzą w danej dziedzinie, najnowsze informacje, bieżące trendy. Jednakże niektóre z zawodów wyspecjalizowanych wymagają - oprócz wykształcenia kierunkowego - ukończenia również studiów podyplomowych. Uzupełnienie takie niezbędne jest np. w przypadku nauczania dzieci z niepełnosprawnościami.

Kto może studiować na studiach podyplomowych?

Oferta studiów podyplomowych skierowana jest do osób, które posiadają dyplom ukończenia minimum pierwszego stopnia studiów wyższych. Możesz zatem zostać studentem studiów podyplomowych, jeśli posiadasz jeden z tych tytułów:

  • licencjata,
  • inżyniera
  • magistra.

Nie ma również przeciwwskazań do tego, by przystąpić do studiów podyplomowych, posiadając tytuł doktora.

Podyplomówki nie zostały stworzone jako kontynuacja studiów drugiego stopnia. Zatem, co to są studia podyplomowe i czemu służą? W celu rozpoczęcia kształcenia podyplomowego nie potrzebujesz posiadać wcześniejszej wiedzy w danej dziedzinie, potwierdzonej właściwym dyplomem. Studia podyplomowe bardzo często wybierane są jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej przez dotychczasowych praktyków, którzy podjęli zatrudnienie w zawodzie kompletnie niezwiązanym z ich wykształceniem kierunkowym, i którzy właśnie w tej dziedzinie odnaleźli swoją życiową drogę.

Studia podyplomowe są również szansą dla tych osób, których wyższe wykształcenie nie daje szans zatrudnienia w zawodzie w aktualnym stanie rynku pracy. Bardzo często, podejmując decyzję o wyborze konkretnego kierunku studiów, młodzi ludzie nie biorą pod uwagę potrzeb pracodawców i swoich szans na zatrudnienie po zdobyciu dyplomu. Studia podyplomowe mogą stanowić dla nich świetny sposób na przebranżowienie się lub zdobycie bardziej wyspecjalizowanej wiedzy w swojej dziedzinie, co otworzy im drogę do nowych ofert zatrudnienia.

Studia podyplomowe po licencjacie - czy warto?

Absolwenci nie zawsze wiedzą, co to studia podyplomowe, jakie dają możliwości oraz czy warto się na nie zdecydować. Nierzadko, niestety błędnie, studia podyplomowe określane są mianem kontynuacji kształcenia po ukończeniu studiów drugiego stopnia. Jednak nie są to studia III stopnia ani nie kończą się uzyskaniem tytułu doktora.

Bardzo często jednak wybieraną opcją są studia podyplomowe po licencjacie. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości przypadków studia magisterskie poszerzają ogólnikowy zakres wiedzy zdobytej na studiach licencjackich, wybranie opcji dokształcenia się wyspecjalizowanego w konkretnej dziedzinie - może okazać się lepszym wyborem formy uzupełnienia wykształcenia.

Studia podyplomowe - co warto wiedzieć?

Po ukończeniu studiów podyplomowych przed absolwentami otwierają się zupełnie nowe ścieżki kariery. Pozwalają zyskać w końcu specjalistyczną wiedzę i to na wysokim poziomie. Najczęściej wybierane kierunki kształcenia w ramach podyplomówek to studia z zakresu:

Co jeszcze warto wiedzieć o studiach podyplomowych?

Ile trwają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe trwają zdecydowanie krócej niż standardowe studia - i to zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. Zgodnie z unormowaniami, a mianowicie art. 160 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studia podyplomowe nie mogą trwać krócej niż dwa semestry.

Podyplomówki - ile trwają studia podyplomowe? Biorąc pod uwagę praktykę uczelni wyższych, które organizują studia podyplomowe - czas ich trwania to średnio dwa lub trzy semestry, czyli rok lub półtora roku, a zjazdy planowane są zazwyczaj w weekendy - średnio dwa, maksymalnie trzy razy w miesiącu. Można jednak postawić na inny sposób studiowania, dostępny na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. Mowa tutaj o studiach prowadzonych na odległość, dzięki innowacyjnemu systemowi CloudA™. Daje on absolutnie nową możliwość uczestnictwa w zajęciach online, które prowadzone są w czasie rzeczywistym, stąd też nazwa formuły kształcenia - RealTime Online.

Czy studia podyplomowe dają status studenta?

Osobom podejmującym studia podyplomowe niestety nie zostaje przyznany tatuś studenta. Na mocy polskich przepisów prawnych, które jednoznacznie zinterpretowane zostały przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - uczęszczając na studia podyplomowe dana osoba jest słuchaczem, nie zaś studentem.

Uczestnicy studiów podyplomowych posiadają zatem status słuchacza i nie przysługują im prawa związane z posiadaniem statusu studenta. Zatem na podyplomówce nie skorzystamy z ustawowych ulg studenckich, np. na przejazd środkami komunikacji zbiorowej, ulg na zakup biletów wstępu do muzeów, kina czy teatru. Ponadto, studia podyplomowe nie dają uprawnienia ich słuchaczom do możliwości ubiegania się o stypendia.

W związku z brakiem uprawnień studenta słuchacz studiów podyplomowych nie otrzymuje legitymacji studenckiej.

Koszt studiów podyplomowych

Studia podyplomowe, pomimo kosztów z nimi związanych, są bardzo opłacalną opcją uzupełnienia wykształcenia i zdobycia umiejętności. Wykształcenie podyplomowe, pomimo iż nie daje dyplomu ani tytułu, jest bardzo pożądane przez pracodawców.

Koszt studiów podyplomowych jest uzależniony od wybranego kierunku. W przypadku Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, czesne za cały tok studiów trwających dwa semestry wynosi między 3 300 a 9 900 zł - w zależności od wybranej ścieżki kształcenia.

Przykładowo studia podyplomowe z Psychologii w ramach kierunku Testy psychologiczne w pracy psychologa kosztują 3 300 zł za dwa semestry. Za uczestnictwo w zajęciach z Psychoseksuologii należy zapłacić za cały tok studiów 5 500 zł. Tyle samo kosztują studia podyplomowe z Cyberbezpieczeństwa czy Programowania aplikacji biznesowych. Znacznie droższe są studia z zakresu Zarządzania, a dokładnie dające ogromne możliwości zawodowe kierunki Master of Business Administration - MBA. Za ten kierunek trzeba liczyć się z kosztami rzędu 7 900 zł. Z kolei Master of Business Administration prowadzone w języku angielskim to koszt 9 900 zł, czyli ok. 2500 euro.

Czy warto podjąć studia podyplomowe?

Wykształcenie podyplomowe - czy warto w nie w ogóle inwestować? Zdecydowanie tak - studia podyplomowe dają ogromne możliwości rozwoju. A oprócz tego:

  • mogą stanowić świetną formę przygotowania do wykonywania interesującego zawodu;
  • dają możliwość uzyskania kwalifikacji niezbędnych do możliwości aplikowania na dane stanowisko;
  • dają szansę uzyskania awansu, podwyżki lub zmiany pracodawcy;
  • dają możliwość przebranżowienia - nawet w kierunku zupełnie odmiennej dziedziny od wykształcenia wyższego kierunkowego.

Dodatkowo nie mają ograniczeń wiekowych. Najwcześniej można zacząć je tuż po licencjacie, a górnego limitu nie ma. To świetna forma kształcenia dla osób dojrzałych, które chcą coś zmienić, obrać nową ścieżkę zawodową lub zyskać nowe doświadczenie. To najlepsza forma, by zapewnić sobie lepszą przyszłość.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.